Konkurs na koncepcję pomnika Polaków Ratujących Żydów w czasie II Wojny Światowej zlokalizowanego na placu Grzybowskim w Warszawie.
Przedmiotem konkursu jest wykonanie koncepcji pomnika upamiętniającego udział Polaków w ratowaniu Żydów w czasie niemieckiej okupacji z uwzględnieniem działań Polskiego Państwa Podziemnego oraz różnych form pomocy indywidualnej, w tym ze strony Kościoła katolickiego.
Konkurs jest konkursem realizacyjnym, jednoetapowym, w którym Uczestnicy konkursu (Uczestnicy) składają wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie (Wnioski). Organizator dopuszcza do udziału w Konkursie i zaprasza do składania prac konkursowych Uczestników spełniających warunki, określone w Regulaminie.
Autor pracy konkursowej, która otrzyma pierwszą nagrodę otrzyma zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki o udzielenie zamówienia na szczegółowe opracowanie pracy pokonkursowej.
Organizator konkursu
Organizatorem konkursu (Organizator) jest Miasto Stołeczne Warszawa (z siedzibą pl. Bankowy 3/5, 00-950 Warszawa) i Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa (z siedziba przy ul. Wspólnej 2, 00-926 Warszawa, przy czym Miasto i Rada wyznaczają spośród siebie Zamawiającego: Miasto stołeczne Warszawę, w imieniu którego postępowanie prowadzi Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego. Czynności Kierownika Zamawiającego wykonuje Zastępca Prezydenta Miasta Pan Jacek Wojciechowicz.
Cel konkursu
Celem konkursu jest wyłonienie najlepszej koncepcji założenia przestrzennego, upamiętniającego obywateli II Rzeczypospolitej, którzy w warunkach okupacji niemieckiej w latach 1939 – 1945, ratowali od śmierci oraz pomagali w przeżyciu Żydom i Polakom pochodzenia żydowskiego skazanym przez Niemców na Zagładę.
Terminy
15.11.2013r., do godziny 15.00 - składanie wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie
28.02.2014r., do godziny 15.00 - składanie prac konkursowych
Sąd konkursowy
Oceny złożonych prac konkursowych oraz wyboru najlepszych, dokona Sąd Konkursowy, powołany przez Organizatora w składzie:
- Czesław Bielecki, architekt, przedstawiciel społecznego Komitetu Budowy Pomnika,
- Grzegorz Piątek, architekt, Naczelnik Wydziału Estetyki Przestrzeni Publicznej Biura Architektury i Planowania Przestrzennego,
- ks.dr Józef Górzyński, Moderator Wydziałów Duszpasterskich Kurii Metropolitalnej Warszawskiej,
- Jerzy Grochulski, architekt, sędzia SARP,
- Michał Jaworski, architekt, sędzia SARP (Sędzia referent),
- Jacek Kucaba, art. rzeźbiarz, Prezes Związku Polskich Artystów Plastyków,
- Marek Mikos, architekt, Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego (Przewodniczący SąduKonkursowego),
- Ewa Nekanda-Trepka, architekt, przedstawiciel Stołecznego Konserwatora Zabytków,
- Adam Siwek, Naczelnik Wydziału Krajowego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa,
- Anna Stasiewicz, zast. dyrektora Zarządu Terenów Publicznych,
- Ryszard Stryjecki, art. rzeźbiarz,
- ks. dr Piotr Waleńdzik, proboszcz parafii p.w. Wszystkich Świętych.
Prace konkursowe oceniane będą według następujących kryteriów:
- Druga nagroda, w wysokości 40.000 złotych.
- Wyróżnienia, w łącznej wysokości 30 000 złotych.
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze