kızılay odtülüler dershane

Porady

Jak dbać o betonowe alejki i podjazdy?

Beton uchodzi w architekturze za materiał trwały, niemal nie do zdarcia. Aby tak rzeczywiście było, należy odpowiednio o niego zadbać.

W budownictwie beton uchodzi za materiał niemal nie do zdarcia. Rzeczywiście, może tak być, nalezy tylko pamiętać, że nawet tak trwały budulec wymaga odpowiedniej dbałości i pielęgnacji. Kilka prostych zabiegów pomogą uchronić ścieżki i podjazdy przed niszczeniem, co z kolei uchroni nas przed dodatkowymi kosztami związanymi z naprawą czy całkowitą wymianą nawierzchni.

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę jest po prostu mycie i powierzchniowe oczyszczanie kostki z wszelkich nalotów. Najlepiej sprawdzi się do tego zwykła woda pod ciśnieniem. Usunie nasiona, mech czy zarodniki grzybów, które często pojawiają się zwłaszcza w miejscach wilgotnych i zacienionych. Należy unikać szorstkich szczotek i skorbaczek, ponieważ tylko przyczynią się to naruszenia i uszkodzenia powierzchni. Przy myciu trzeba uważać, by nie wypłukać piachu z fug - powinien on sięgać do 2/3 lub 3/4 wysokości kostki. Jeżeli zdarzy się, że zauważymy gdzieś ubytek, niezwłocznie powinno się go uzupelnić piaskiem niezawierającym frakcji pylastych i ilastych. W ten sposób unikniemy zmian kolorystycznych.

Częstym problemem pojawiającym się na powierzchni są białe wykwity. Ich przyczyną może być zła podbudowa lub impregnacja, dlatego na te aspekty należy zwrócić uwagę znacznie wcześniej, nim kostka zostanie położona. W przeciwnym razie, gdy osad będzie się długo utrzymywał i będzie trudny w usunięciu może się okazać, że konieczny będzie demontaż i ponowne wykonanie podbudówki. Walczyć z tym problemem pomoże piaskowanie lub specjalne środki chemiczne. O preparatach natłuszczających czy typu "mokra kostka" lepiej zapomnieć - są zazwyczaj rozwiązaniem doraźnym, ponieważ między kostką a warstwą impregnaty w końcu i tak pojawi się biały osad.

Przydomowy podjazd jest niezwykle narażony na zabrudzenia z oleju, smaru czy też pozostawione ślady opon. W tym przypadku myjka ciśnieniowa tylko rozprowadzi plamy dalej, w związku z czym zdecydowanie należy jej unikać do rozwiązywania tego typu problemów. Bardziej pomocne i skuteczne będą środki chemiczne gwarantujące oczyszczanie nie tylko powierzchniowe, ale też dogłębne, łącznie z porami betonu. Szczególną uwagę trzeba tylko zwrócić na to, czy nie spowodują one zmian strukturalnych czy kolorystycznych.

Innym sposobem na trwały i estetyczny podjazd czy ścieżki jest wybór nowoczesnej kostki. Kluczowy jest tu stopień nasiąkliwości, który powinien być nie większy niż 6%. Oznacza to, że materiał jest odporny na wilgoć oraz brud i dłużej zachowuje swoje pierwotne walory. Przy odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji potrafi pozostać niezmienny przez bardzo długi czas.

Betonowe alejki i podjazdy, jak każdy element wyposażenia domu czy ogrodu, wymagają dbalości. Proste zabiegi wykonywane kilka razy do roku wzmocnią ich odporność na czynniki zewnętrzne i sprawią, że na wiele lat pozostaną w nietkniętym stanie. Taki niewielki wysiłek pozwoli uniknąć późniejszych problemów i kosztów niezbędnych do modernizacji czy przebudowy powierzchni.

Źródło: Bruk

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!