kızılay odtülüler dershane

Porady

Jak szybko odnowić balkon i taras?

Balkony i tarasy są w dzisiaj swoistym przedłużeniem mieszkania czy domu. Często właściciele urządzają na nich niewielkie ogrody i aranżują przestrzeń przy pomocy mebli, które mają służyć spędzaniu wolnego czasu na świeżym powietrzu.

Balkony i tarasy nie służą już jako przechowalnia nieużywanych rzeczy - te czasy już minęły. Dzisiaj są one miejscem, gdzie można odpocząć i zażyć świeżego powietrza. Takie błogie chwile będą jeszcze przyjemniejsze jeśli zadbamy o odpowiednie otoczenie: atrakcyjną roślinność, meble czy hamak. Niemniej ważne są również aspekty techniczne balkonu, takie jak wytrzymałość nawierzchni czy płytek ceramicznych. Co zrobić, żeby uniknąć częstych remontów i renowacji?

Woda opadowa, duże różnice temperatury w ciągu doby czy całego roku i działanie innych czynników atmosferycznych to główne zagrożenia dla tarasów. Do najczęstszych usterek należą m.in. pękanie i odpadanie płytek ceramicznych, przebarwienia, pękanie i wykruszanie fug. Ubytki i wilgoć stanowią idealne miejsce do rozwoju grzybów i pleśni, które mogą być szkodliwe nie tylko dla balkonu, ale też dla człowieka. Dodatkowym zagrożeniem dla estetyki i funkcjonalności miejsca są kwaśne deszcze, detergenty oraz substancje chemiczne powstałe w wyniku gnicia liści.

Pierwszym krokiem przy naprawie balkonu jest stwierdzenie do jakich uszkodzeń doszło i jaki jest ich stopień. Pozwoli to wybrać najskuteczniejszą metodę renowacji. W przypadku usterki płytek ceramicznych nie zawsze trzeba je skuwać. Jeżeli dobrze trzymają się podłoża i ich stan na to pozwala, można na nie przykleić nową okładzinę. Pęknięcia i ukruszenia nie muszą oznaczać, że płytki odspoiły się od podłoża. Można to sprawdzić opukując je gumowym młotkiem. W przypadku pustego dźwięku z pewnością się odspoiły i należy je skuć.

W pierwszym etapie prac należy dokładnie oczyścić podłoże z tłuszczu, kurzu i innych zanieczyszczeń osłabiających przyczepność. Warto pamiętać, że istniejąca okładzina z płytek ceramicznych to typowe, gładkie i nienasiąkliwe podłoże, które charakteryzuje się niską przyczepnością dla materiałów na bazie cementu. Dlatego konieczne jest zastosowanie produktu poprawiającego przyczepność.

Kolejnym krokiem jest uzupełnienie większych ubytków i nierówności za pomocą specjalistycznych zapraw do napraw i wyrównywania betonu. Na rynku dostępne są emulsje poprawiające przyczepność, którymi należy pokryć całość podłoża. Kiedy jest już ono suche, należy zadbać o odpowiednie uszczelnienie - do tego powstały elastyczne zaprawy cementowe. Do uszczelnienia połączeń ścian z płytą balkonową stosujemy taśmę uszczelniającą, którą wklejamy w pierwszą warstwę zaprawy uszczelniającej. Następnie na powierzchnię balkonu nakładamy warstwę kontaktową z odpowiednio dobranej elastycznej zaprawy klejącej. Jej wybór zależy od rodzaju i formatu płytek, które chcemy ułożyć. Nowe płytki ceramiczne układamy na warstwę grzebieniową zaprawy klejącej w taki sposób, żeby ich spoiny nie pokrywały się ze spoinami starej okładziny.

Ważny jest też dobór płytek. Na balkonach i tarasach najlepiej sprawdzą się płytki niskonasiąkliwe (np. gresowe) o nasiąkliwości nieprzekraczającej 3 proc. (zalecane jest 0,5 proc.) Uchroni je to przed pękaniem podczas gwałtownych spadków temperatur zimą. Dodatkowo warto pamiętać, aby na balkonie czy tarasie nie układać płytek o zbyt dużych formatach i w bardzo ciemnych kolorach - może to powodować duże obciążenia takiej okładziny, co sprzyja powstawaniu uszkodzeń. Po ułożeniu płytek spoiny wypełnia się zaprawą fugową a szczeliny dylatacyjne silikonem.

Starannie wyremontowany balkon czy taras oraz dbałość o wykorzystanie produktów wysokiej jakości zapewnią trwałe efekty i pozwolą uniknąć kolejnych remontów przez kilka następnych lat.

Źródło: Weber

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!