kızılay odtülüler dershane

Porady

Jak zadbać o ogród przed zimą?

Jesień to czas, w którym więcej uwagi potrzebuje nie tylko każdy z nas, ale także nasze otoczenie. Zanim ogród zacznie przechodzić w stan uśpienia, trzeba poświęcić mu trochę pracy, aby wiosną znów móc cieszyć się jego pięknem i relaksującym klimatem.

Jesień to czas, w którym więcej uwagi potrzebuje nie tylko każdy z nas, ale także nasze otoczenie. Zanim ogród zacznie przechodzić w stan uśpienia, trzeba poświęcić mu trochę pracy, aby wiosną znów móc cieszyć się jego pięknem i relaksującym klimatem. Jak pielęgnować i zabezpieczyć ogród przed zimą?

Prace w ogrodzie możemy wykonywać aż do pierwszych mrozów, jednak żeby zima nas nie zaskoczyła warto je zakończyć w listopadzie. Najważniejsze jest, aby usunąć opadłe liście i inne materiały organiczne. W przypadku, gdy pozostawimy jest na trawniku i przykryje je śnieg, jest niebezpieczeństwo powstania pleśni, przez co wiosną będzie nas czekała niemiła niespodzianka. Zanim rośliny złapią pierwsze mrozy, trzeba przekopać grządki i usunąć chwasty.
Jeśli pogoda nie pomaga nam w nawodnieniu ogrodu, należy podlać rośliny, szczególnie zimozielone, które muszą zgromadzić większą wilgotność w glebie przed okresem zimowym. Zaleca się również nie rozgrabiać powstających grudek ziemi - pozostawione w ten sposób grządki będą lepiej nawodnione, napowietrzone i przemrożone.

Na szczególną uwagę podczas jesiennych prac w ogrodzie zasługują młode rośliny, posadzone w tym sezonie, a także te najbardziej wrażliwe na mrozy. Jako materiał zabezpieczający najlepiej sprawdzi się biała agrowłóknina, którą otulimy mniejsze rośliny, wiążąc ją sznurkiem na samym dole łodygi. Rośliny zrzucające liście można okryć słomianymi chochołami lub stroiszem z gałązek. Folia zdecydowanie nie jest odpowiednia do osłony z tego względu, że stworzyłaby barierę dla powietrza. Duże okazy cisów i jałowców trzeba związać, aby pod naporem śniegu nie rozłamały się.

Porada eksperta: jak zabezpieczyć róże?
„Szczególnie szlachetne odmiany wymagają i są warte okrywania. Każdy krzew powinien zostać okopcowany u nasady, by zabezpieczyć korzenie. W tym celu należy usypać u podstawy kopczyk z ziemi (może ją zastąpić kora, torf lub suche liście) wysokości 20-30 cm. Jeśli kopiec zbudowany jest z materiału podatnego na rozwiewanie to należy go dodatkowo przykryć. Róże przy podporach, pnące się, powinno się również okryć np. agrowłókniną. Młode, nierozgałęzione „pnącza” można zdjąć ostrożnie z podpory i przykryć stroiszem lub matą słomianą. Róże pienne, o giętkich łodygach rosnące w formie drzewek kopczykuje się tak samo, a dodatkowo ich koronę (po odwiązaniu od podpory) należy delikatnie przygiąć do ziemi i umocować palikami. Związaną koronę również obsypujemy ziemią lub korą.” -
mgr inż. arch. kraj. Teresa Zaorska - Łukaszuk, specjalista opiekujący się ogrodami w Manor House SPA Chlewiska.

Przy wyborze rodzaju osłony kierujmy się przede wszystkim potrzebami rośliny, ale weźmy pod uwagę również aspekt ekologiczny. Używajmy stroiszy, jeśli mamy na działce drzewa iglaste oraz liści w siatkach o drobnych oczkach (które zapobiegną rozwiewaniu) jeśli jesienią zebraliśmy je z naszego trawnika.

Źródło: Manor House

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!