kızılay odtülüler dershane

Porady

Jesienne strzyżenie żywopłotu

Strzyżenie żywopłotów we wrześniu lub październiku zabezpiecza je przed zimą. Robi się to celowo o tej porze roku, aby łodygi krzewów zdążyły zdrewnieć do czasu przymrozków.

Odpowiednio przygotowany na chłodniejsze dni żywopłot łatwiej i szybciej odrodzi się na wiosnę. Zapewni to kilka prostych zabiegów pielęgnacyjnych. Jak je wykonać ?

Istnieje wiele gatunków i rodzajów żywopłotów, ale jest kilka czynności, które można wykonywać na każdym rodzaju rośliny.

Wierzchołki krzewów powinny być przycinane do jednej wysokości. Żywopłoty formowane można przystrzyc do płaskiej powierzchni, dzięki czemu osiadający śnieg nie będzie dostawał się w niższe partie rośliny.

Boki żywopłotów najlepiej przycinać tak, aby dół był szerszy niż góra rośliny. Sprzyja to większemu nasłonecznieniu i nawodnieniu niższych partii krzewów, zaś w okresie zimowym ułatwia to zsuwanie się śniegu.

Dla mniej wprawnych ogrodników dobrym rozwiązaniem jest użycie słupków i sznurka dla wyznaczenia linii cięcia podczas strzyżenia długich, prostych żywopłotów. Pomocna może się też okazać specjalna drewniana łata wykonana z desek zbitych ze sobą pod kątem 100 stopni.

Sprzęt do cięcia powinien być dopasowany do wielkości i wieku żywopłotu oraz do potrzeb użytkownika. Bardzo dobrym rozwiązaniem są spalinowe nożyce do żywopłotów. Pozwalają na oszczędność czasu, a także szybsze wykonywanie pracy.

Pomocne mogą się okazać nożyce na wysięgniku, które pozwalają sięgnąć miejsc trudnodostępnych.

Źródło: Husquarna

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!