Porady

Jak zadbać o trawnik na jesieni?

Jesień to szczególny moment kiedy trzeba poświęcić czas na pracę w ogrodzie – zebrać opadłe liście i owoce z drzew i krzewów, zadbać o trawnik.

Jesień to szczególny moment kiedy trzeba poświęcić czas na pracę w ogrodzie – zebrać opadłe liście i owoce z drzew i krzewów, zadbać o trawnik. Zebrane liście i owoce umożliwią dopływ światła dziennego do trawy oraz nie będzie rozwijał się proces grzybiczy.

Trawa rośnie także jesienią i dlatego nie można zapominać o jej regularnym, choć rzadszym niż w porze letniej, koszeniu. Wystarczy co 14 dni aż do momentu kiedy przestanie rosnąć. W połowie jesieni należy równo przystrzyc trawnik, oraz rozłożyć warstwę ziemi, która pomoże w regeneracji trawy. W miejscach, w których trawa obumarła należy zasiać nowe nasiona.

Warto także pamiętać o areacji, czyli napowietrzeniu trawnika. Zabieg polega na nakłuwaniu darni na określoną głębokość kolcami. Wykonuje się go, w celu rozluźnienia gleby i zwiększenia dostęp tlenu do ziemi. Dzięki temu zabiegowi trawa i jej korzenie stają się silniejsze, a sama darń się wyrównuje. Służy do tego najlepiej urządzenie o nazwie areator.

Aby zabezpieczyć trawę przed rozwojem bakterii chorobotwórczych należy także pamiętać o wertykulacji. Usuwanie obumarłych resztek roślin z trawnika ma duże znaczenie dla jego rozwoju. Filc jest niebezpieczny dla roślin z dwóch powodów – sprzyja rozwojowi bakterii chorobotwórczych i utrudnia dostęp substancji odżywczych do korzeni trawy. W celu pozbycia się filcu zaleca się wykonanie pionowych nacięć darni wertykulatorem. Narzędzie to pozwala także pozbyć się filcu oraz pomaga w walce z chwastami i mchem. 

Im więcej pracy włożonej w pielęgnację trawnika jesienią, tym mniej pracy będzie na wiosnę.

Źródło: Gardena

 

 

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!