Ulica

Podziemny parking rowerowy

W wielkich, gęsto zaludnionych  metropoliach każdy metr kwadratowy jest bezcenny. Parkowanie rowerów na ulicach, nawet w wyznaczonych do tego miejscach też zajmuje bardzo dużo miejsca i może być potencjalnym zagrożeniem dla pieszych na przykład w sytuacjach awaryjnej ewakuacji ludności. W miastach, w których rozwinięta jest komunikacja rowerowa, pomocne mogą stać się specjalne parkingi podziemne dla rowerów.

W wielkich, gęsto zaludnionych  metropoliach każdy metr kwadratowy jest bezcenny. Parkowanie rowerów na ulicach, nawet w wyznaczonych do tego miejscach też zajmuje bardzo dużo miejsca i może być potencjalnym zagrożeniem dla pieszych na przykład w sytuacjach awaryjnej ewakuacji ludności. W miastach, w których rozwinięta jest komunikacja rowerowa, pomocne mogą stać się specjalne parkingi podziemne dla rowerów.

W Japonii został opracowany przez Giken podziemny system parkowania rowerów, odporny na wstrząsy sejsmiczne. Parking w kształcie cylindra8,5 mx 11,6 mpod powierzchnią ulicy ma 204 otwarte boksy na rowery. Specjalny wyciągnik mechaniczny „parkuje” rower i tą samą drogą zwraca właścicielowi na powierzchnię. Użytkownik stawia rower na platformie, włącza guzik i gotowe. Mechanizm sam pobiera rower, obraca się w dół i odprowadza rower do otwartego stojaka.      

Źródło: Designboom

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!