bahis siteleri
kızılay odtülüler dershane

Most

Obrotowa kładka ponad Motławą w Gdańsku

Niedawno otwarta ruchoma kładka połączyła dwa brzegi Motławy. Mieszkańcy Gdańska i turyści mogą swobodnie przedostać się z Długiego Pobrzeża na Wyspę Spichrzów

Niedawno otwarta ruchoma kładka połączyła dwa brzegi Motławy. Mieszkańcy Gdańska i turyści mogą swobodnie przedostać się z Długiego Pobrzeża na Wyspę Spichrzów.

Obrotowa kładka prowadząca z Długiego Pobrzeża na Wyspę Spichrzów oficjalnie otwarta została 3 września, chociaż pierwsi spacerowicze przejść pomostem już miesiąc wcześniej. Wraz z otwarciem najnowszej kładki pieszej nad Mołtawą zakończył się I etap prac nad zabudową Wyspy Spichrzów - jednej z najbardziej reprezentacyjnych części Gdańska. Za projekt obiektu odpowiada Studio Bednarski z Londynu – architekci zwyciężyli w międzynarodowym konkursie, który prowadzili Inwestorzy: miasto Gdańsk oraz konsorcjum firm Immobel Poland i Multibud Wojciech Ciurzyński.

Nowy ruchomy pomost jest już drugą tego typu realizacją. Pierwszą z nich była zwodzona kładka prowadząca na Ołowiankę, a jej otwarciu w 2017 roku towarzyszyły fanfary muzyków z Filharmonii Bałtyckiej. Realizacja uznana została za jedną z najlepszych realizacji architektonicznych Gdańska w latach 2016-2017

Już pierwsza kładka otworzyła w mieście nowy kierunek dla spacerowiczów, którzy wcześniej dochodzili jedynie do Długiego Pobrzeża i Targu Rybnego. Nowa kładka stanowi kolejną przeprawę, dzięki której można zobaczyć miasto z nieco innej perspektywy. Daje to również możliwość do rozwoju i lokalnego ożywienia – powstają nowe miejsca rekreacji, lokale gastronomiczne i kawiarnie.

Wyspa spichrzów w Gdańsku. Ruchoma kładka

Kładka na Wyspę Spichrzów niczym łódź podwodna

Nowa kładka waży ponad 100 ton. Jej długość to 57 m, a szerokość 4,5 m. Przypomina ona wynurzającą się na powierzchnię łódź podwodną. Masywny fundament wspiera właściwy pomost. Kładka wyróżnia się szklanymi elementami, które są podświetlane od spodu, a także pochylonymi balustradami. Nowy pomost obraca się na sygnał wydany przez kapitana gdańskiego portu jachtowego. Co ważne harmonogram ruchu pomostu synchronizowany jest z harmonogramem kładki na Ołowiankę, dzięki czemu możliwy jest płynny ruch jednostek pływających.

 

Ruchoma kładka. Wyspa spichrzów

Inwestycje na Wyspie Spichrzów w Gdańsku

Jak wspominaliśmy, budowa obrotowej kładki to zaledwie początek inwestycji, jakie mają być zrealizowane na Wyspie Spichrzów. Planowane jest wzniesienie budynków mieszkalnych i handlowo-usługowych o łącznej powierzchni 60 tysięcy mkw. W ramach projektu przewidziano także modernizację Mostu Stągiewnego, przebudowę mariny oraz unowocześnienie infrastruktury drogowo-spacerowej na Wyspie.

W I etapie inwestycji oprócz kładki powstał też zespół budynków hotelowych o powierzchni ponad 14 tysięcy mkw oraz budynek usługowo-mieszkalny (powierzchnia 9 tysięcy mkw). W ramach II etapu powstanie wspólny parking podziemny oraz część naziemna: drugi hotel, budynki biurowe i mieszkalne. Wybudowany zostanie też całoroczny, zadaszony pasaż. Realizacja wszystkich zadań ma zakończyć się w 2023 roku.

Zabudowa Wyspy Spichrzów w Gdańsku

Obrotowa kładka ponad Motławą w Gdańsku – metryczka projektu

typ projektu: kładka piesza

inwestor: miasto Gdańsk, konsorcjum Immobel Poland i Multibud Wojciech Ciurzyński

autor projektu: Studio Bednarski

realizacja: 2020

lokalizacja: Gdańsk

zdjęcia: materiały prasowe miasta Gdańsk

opracowanie: Wiola Imiolczyk

Ruchoma kładka w Gdańsku

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!