Skwer Szymanowskiego na warszawskiej Pradze nominowany został do Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy. Pomysł na zagospodarowanie przestrzeni powstał podczas konsultacji społecznych
Kto może lepiej wiedzieć, jakiego miasta oczekuje, jeśli nie jego codzienny użytkownik? Mieszkańcy, którzy każdego dnia przemierzają ulice dzielnicy, odwiedzają lokalne parki i skwery podczas spaceru z psem albo joggingu – to właśnie oni powinni mieć wiodący głos w dyskusji na temat dzielnicowej przestrzeni wspólnej. Mając tego świadomość, władze miasta coraz częściej przeprowadzają konsultacje społeczne, dzięki którym późniejsza realizacja inwestycji wspiera zrównoważoną architekturę krajobrazu.
Przykładem zaangażowania mieszkańców w tworzenie nowej przestrzeni w mieście był projekt modernizacji skweru przy ulicy Karola Szymanowskiego w Warszawie.
Projektowany teren znajduje się na terenie dzielnicy Praga Północ. Obszar wpisany został do rejestru zabytków, przez co wszelkie prace rewitalizacyjne przeprowadzane były pod okiem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Za finalny projekt zagospodarowania przestrzeni odpowiedzialna jest pracownia JAZ+ Architekci. Inwestycja zrealizowana została ze środków przewidzianych na realizację projektów Budżetu Partycypacyjnego. W ramach trzech otwartych spotkań poświęconych na dyskusje i warsztaty, a także czterech odsłon punktu konsultacyjnego, mieszkańcy mogli zgłaszać swoje uwagi i postulaty, decydując o tym, jak będzie wyglądała bliska im przestrzeń.
Skwer Szymanowskiego to skwer, a nie park
Skwer znacznie różni się od parku – ten pierwszy zajmuje znacznie mniejszą powierzchnię, a jego ważną rolą jest funkcja komunikacyjna. Zdecydowana większość użytkowników skweru to przechodnie, którzy skracają bądź umilają sobie codzienną drogę. Wśród osób korzystających z przestrzeni dominują krótkie pobyty. Mając na uwadze ograniczenia oraz charakterystykę przestrzeni, zaproponowano rozwiązanie, które najbardziej odpowiadało potrzebom mieszkańców.
Celem projektu było wytworzenie przestrzeni o charakterze ogrodowym, będącej miejscem wypoczynku i rekreacji w otoczeniu zieleni. Przed rewitalizacją skwer odstraszał pokruszonymi i nierównymi płytami chodnikowymi i zniszczonymi trawnikami. Nieujednolicone wyposażenie przestrzeni o niskiej estetyce i w złym stanie technicznym nie zachęcały do spędzania tutaj czasu wolnego. Nowy skwer zachwyca uporządkowaną i zadbaną roślinnością oraz estetyczną małą architekturą.
Zieleń na skwerze Szymanowskiego
Dużym problemem przestrzeni był zły stan istniejącego drzewostanu. Dzięki licznym zabiegom pielęgnacyjnym – prześwietleniom, usunięciu podsuszu oraz poprawy warunków glebowych – stare drzewa odżyły. Dodatkowo zaproponowano utworzenie szpaleru drzew ozdobnych o ażurowych koronach, drobnych jasnozielonych liściach i przyjemnym zapachu. Wykorzystano drzewa owocowe kwitnące, takie jak grusze i jabłonie oraz drzewa szpalerowe. Całość dostosowana została do charakteru przestrzeni wnętrza urbanistycznego dając przyjemny lekki cień w upalne dni.
Ponadto przestrzeń wymagała uporządkowanie istniejącego układu masywu krzewów, który uzupełniony został o gatunki ozdobne, takie jak hortensje, lilaki i irgi. Na osiach poprzecznych układu kompozycyjnego skweru wytworzono dwie przestrzenie o charakterze ogrodowym, tworząc tym samym aneksy wypoczynkowe z ławkami na posadzce mineralnej.
Projekt modernizacji skweru Szymanowskiego nominowany został w konkursie o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy.
Rewitalizacja Skweru Szymanowskiego według pomysłu mieszkańców – metryczka projektu
typ projektu: skwer miejski
inwestor: Zarząd Praskich Terenów Publicznych
pracownia: JAZ+ Architekci
projekt: 2018
lokalizacja: ul. Szymanowskiego, Warszawa
rysunki: Maja Stanosz
opracowanie: Wiola Imiolczyk
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze