Publiczne

Łódź buduje ogrody deszczowe

Łódź stawia na edukację ekologiczną najmłodszych, którzy stworzą ponad 100 ogrodów deszczowych w mieście. Sprawdź.

Uczniowie łódzkich szkół stworzą ponad 100 ogrodów deszczowych w mieście. Projekt ma poprawić retencję i uczyć dzieci o zmianach klimatu. Ogrody sfinansowane będą z funduszów norweskich. 

Łódź inwestuje w małą retencję – władze miasta zachęcają do tworzenia ogrodów deszczowych oferując dofinansowanie zarówno dla wspólnot mieszkaniowych, jak i osób fizycznych, a także szkół. Co ciekawe, ten ostatni projekt dotowany jest z funduszy norweskich, co pozwoli na pełne pokrycie kosztów budowy ogrodów. W projekcie wezmą udział uczniowie niemal wszystkich miejskich szkół. Inicjatywa ma objąć zarówno działania miękkie, czyli edukację, jak i inwestycje, których efekty pozostaną na lata.

ogród deszczowy
prywatny ogród deszczowy

Edukacja ekologiczna, nie tylko dla najmłodszych

Program „Łódzkie szkoły dla klimatu. Lokalne działania adaptacyjne” ruszyć ma w przyszłym roku i potrwa do końca 2024 roku. Ponad 100 ogrodów deszczowych, które stworzą uczniowie, będzie kosztowało 3,4 mln zł. W pierwszym, inwestycyjnym filarze na terenie ponad 100 szkół powstaną ogrody deszczowe. Woda opadowa będzie gromadzona w beczkach za pomocą systemu rur spustowych. Powstaną też parklety edukacyjne, czyli aranżacje terenów zielonych połączone z elementami edukacji ekologicznej, a także miejscem odpoczynku dla uczniów.

W drugim filarze – edukacyjnym, organizowane będą szkolenia, warsztaty i konferencje dla nauczycieli. Ich celem będzie uruchomienie pilotażowego programu edukacji ekologicznej. Drugi filar inwestycji prowadzony będzie w latach 2021-2023. Partnerem projektu jest norweska agencja specjalizująca się w nowoczesnych metodach edukacji oraz lokalna fundacja „Źródła”. Wieloletnie doświadczenie obu podmiotów zapewni możliwość skorzystania ze sprawdzonych i efektywnych skandynawskich rozwiązań. Program edukacji skonsultowany będzie zarówno z nauczycielami i pedagogami, jak i z uczniami, aby forma odpowiadała na oczekiwania wszystkich zaangażowanych.

ogród deszczowy
mini ogródek deszczowy

Ogrody deszczowe w miastach

Ogrody deszczowe wykorzystują rośliny hydrofitowe, które sadzone są w określonej przestrzeni, jak donica czy kawałek ziemi z izolacją pod spodem. Zadaniem roślin jest oczyszczanie deszczówki z toksyn i oddawanie jej do gruntu. Pod roślinami znajduje się warstwa ziemi i żwiru, która przetrzymuje wodę, stanowiąc swoisty magazyn. Dzięki budowie ogrodów deszczowych można uniknąć lokalnych mikropowodzi po ulewnych deszczach – zatrzymywana woda wolniej spływa do kanalizacji burzowej.

Chcąc stworzyć ogród deszczowy na terenie własnej działki, warto zaplanować go w bezpośredniej bliskości budynku, najlepiej pod rynną. W ten sposób zminimalizujemy liczbę potrzebnych instalacji. Planując nasadzenia, postawmy na długosza królewskiego, irysy albo turzyce. Dzięki temu nasz ogród deszczowy będzie nie tylko funkcjonalny, ale także estetyczny.

Łódź stawia na małą retencję – metryczka projektu

typ projektu: ogrody miejskie
inwestor: miasto Łódź, fundusze norweskie
projekt: 2021-2023
opracowanie: Wiola Imiolczyk

ogród deszczowy
niecka retencyjna

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!