Publiczne

Parki kieszonkowe, czyli więcej zieleni w Gdyni

Gdynianie będą cieszyć się większą przestrzenią do rekreacji i wypoczynku, dzięki parkom kieszonkowym. Wejdź i sprawdź.

Niewielkie parki kieszonkowe podbijają polskie miasta – dziewięć kolejnych powstanie w dzielnicach Gdynii. Pierwszy z nich jest już gotowy.

Park kieszonkowy, czyli pocket park to doskonały pomysł na wykorzystanie nieużytków w mieście – przestrzenie pomiędzy budynkami, we wnętrzach kwartałów albo w przestrzeniach po wyburzeniach często stoją odłogiem. Wprowadzenie w takie miejsca zieleni to nie tylko dobra praktyka rewitalizacyjna, ale też sposób na przywrócenie mieszkańcom miast możliwości odpoczynku wśród roślin. We współczesnych miastach, w których gęstość zabudowy jest duża, a terenów rekreacji jak na receptę, parki kieszonkowe cieszą się coraz większą popularnością. Przybywa ich także w Polsce – kolejnym miastem, które inwestuje w niewielkie zielone skwery, jest Gdynia.

W ramach projektu Gdyńskie Kieszonki Obywatelskie powstać ma dziewięć nowych parków kieszonkowych rozrzuconych w różnych dzielnicach Gdyni. Pierwszy z nich jest już gotowy – znajduje się przy skrzyżowaniu ulic Miętowej i Tymiankowej na Dąbrowie. W następnym etapie wykonane zostaną kolejne cztery parki w dzielnicach: Wzgórze św. Maksymiliana, Grabówek, Wielki Kack oraz Pustki Cisowskie.

park kieszonkowy
park kieszonkowy Gdynia

Park kieszonkowy na Dąbrowie

Projektowane parki kieszonkowe to element zielonej strategii miasta. Przyjazne przestrzenie mają być miejscem dającym chwilę wytchnienia w otoczeniu przyrody i jednoczesnej bliskości domu. Koncepcja każdego z parków jest indywidualna i uwarunkowana położeniem oraz charakterystyką danego miejsca. Park na Dąbrowie to „ziołowa oaza” inspirowana nazwami ulic otaczających dzielnicową przestrzeń. Mieszkańcy mogą poczuć tutaj zapachy wielu ziół, takich jak melisa cytrynowa, szałwia lekarska, mięta ananasowa czy tymianek cytrynowy. W przestrzeni posadzono klony strzępiastokore, potocznie nazywane cynamonowymi – są to pierwsze okazy tego gatunku na terenach miejskich Gdyni.

Kameralna przestrzeń „ziołowej oazy” udekorowana została małym oczkiem wodnym w otoczeniu roślin, takich jak skrzypy zimowe. Aby park dobrze prezentował się o każdej porze roku, ogrodnicy zadbali o atrakcyjne akcenty kolorystyczne poszczególnych rabat. Na wiosnę uwagę przyciągać będą kwiaty narcyza trąbkowego, zaś jesienią mieszkańcy będą cieszyć się piękną barwą szafranu. W parku znajdują się łącznie 1522 byliny, 51 krzewów oraz 3279 rośliny cebulowe. Do tego zaproponowano małą architekturę w postaci ławek, koszy na śmieci oraz tablicy informacyjnej.

park kieszonkowy
park kieszonkowy Gdynia
park kieszonkowy
park kieszonkowy Gdynia

Inicjatywa mieszkańców

Gdyńskie Kieszonki Obywatelskie to projekt realizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego, a jego założenia wypracowano na warsztatach przeprowadzonych z udziałem mieszkańców. Myślą przewodnią było stworzenie zielonych przestrzeni sąsiedzkich, bez ograniczeń wiekowych i dostępnych dla wszystkich. Zagospodarowanie przestrzeni ma zachęcać do integracji i spotkań międzypokoleniowych. U podstaw projektu leżą także wartości edukacyjne, jakie nieść będą ze sobą kameralne przestrzenie – planowane są bogata szata roślinna, tablice informacyjne mówiące o kwiatach i krzewach oraz domki dla jeży i owadów.

Parki kieszonkowe, czyli więcej zieleni w Gdyni – metryczka projektu

typ projektu: parki miejskie
inwestor: Wydział Ogrodnika Miasta Gdyni
realizacja: w toku
lokalizacja: Gdynia
opracowanie: Wiola Imiolczyk

park kieszonkowy
park kieszonkowy Gdynia

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!