Ogrody Prywatne

Ogród prywatny - nowoczesny i minimalistyczny

W gminie Lutynia w województwie dolnośląskim powstał projekt prywatnego ogrodu łączącego elementy nowoczesne i minimalistyczne od pracowni Matwij Romaniuk. Sprawdź.

W gminie Lutynia w województwie dolnośląskim powstał projekt prywatnego ogrodu łączącego elementy nowoczesne i minimalistyczne. Na działce o powierzchni niespełna 2500m² przeważają geometryczne, proste formy, z licznymi miejscami do relaksu i ciekawymi elementami małej architektury. Autorem jest pracownia Matwij Romaniuk.

Projekt prywatnego ogrodu łączącego elementy nowoczesne i minimalistyczne powstał w gminie Lutynia w województwie dolnośląskim. Na działce o powierzchni niespełna 2500 m² przeważają geometryczne, proste formy, z licznymi miejscami do relaksu i ciekawymi elementami małej architektury. Linie rabat i ścieżek zostały wyznaczone równolegle i prostopadle do domu, co pozwala na uporządkowanie przestrzeni. Głownym założeniem było stworzenie atrakcyjnego ogrodu z miejscami do relaksu, gdzie roślinność pełni funkcję dopełnienia, a dominantą są ciekawe elementy małej architektury. Materiały, które zastosowane zostały w projekcie są ze sobą powiązane i tworzą spójną i czytelną kompozycję.

ogród prywatny pracownia Matwij Romaniuk
ogród prywatny Lutynia

Relaks w ogrodzie

Teren nieformalnie podzielony został na kilka stref zależnych od sposobu ichużytkowania- strefę reprezentacyjną przed domem, strefę wypoczynku biernego natarasie, strefę rekreacyjno-wypoczynkową wraz z ogrodem właściwym, strefę użytkową z warzywnikiem, strefę gospodarczą oraz strefę nasadzeń.Przestrzeń przed garażami zajmuje obszerny podjazd, pozwalający na zaparkowanie kilku pojazdów jednocześnie. Wejście do domu zdobią płyty układane w prostokątach oraz podłużna rabata z szałwią, seslerią jesienną i kulistymi platanami w odmianie ‘Alphen’s Globe’. Dodatkowo przy samych drzwiach, zaplanowane zostały dwie dekoracyjne donice. Od frontu działka osłonięta jest eleganckim żywopłotem ze świerka serbskiego. Rabata przed domem ma charakter typowo reprezentacyjny-znajdują się tu gatunki zimozielone oraz kwitnąca lawenda i hortensja bukietowa wraz z trawami ozdobnymi.Ze strefy reprezentacyjnej do ogrodu przejść można na dwa sposoby- bezpośrednio tarasem lub ścieżką z płyt w żwirze, która zakończona jest nowoczesną pergolą, porośniętą glicynią.

ogród nowoczesny pracownia Matwij Romaniuk
ogród prywatny Lutynia

Mała architektura w ogrodzie 

W południowej części ogrodu, tuż przy tarasie znajduje się oczko wodne w formie prostokąta, doskonale widoczne z salonu. Tuż przy nim, zaplanowano kącik wypoczynkowy z ławką z betonu architektonicznego, pasującą do całości założenia, z
której to obserwować można pływające rybki. Przy brzegu zastosowano miskanty chińskie, których przyjemny szum, umila wypoczynek. Przy oczku wodnym, na jego zakończeniu, zaprojektowana została kaskada, wbudowana w donicę. Ciekawym
elementem jest przejście przez taflę wody na taras w postaci czterech płyt. Po zachodniej stronie domu znajduję się basen. Otoczony on został tarasem z deski kompozytowej, na której to zostanie umieszczone przesuwane zadaszenie,
umożliwiające korzystanie z obiektu nawet w pochmurne dni. Przy basenie znajdują się także miejsce na leżaki. Elementem charakterystycznym tej przestrzeni są trzy, duże, murowane donice, porośnięte kosodrzewiną z akcentem w postaci klona palmowego. Z tarasu bezpośrednio możemy udać się ścieżką z płyt do części użytkowej, poprzez przejście w postaci pergoli, która osłania widok na tą część. Znajduję się tutaj niewielki warzywnik w postaci podwyższonych grządek betonowych oraz szklarnia. Zaplanowano także nasadzenia z ulubionych krzewów ozdobnych. W części tej znalazło się również miejsce dla leszczyny o ciekawym wybarwieniu liści.

ogród nowoczesny pracownia Matwij Romaniuk
ogród nowoczesny Lutynia
ogród nowoczesny pracownia Matwij Romaniuk
ogród prywatny Lutynia

Zaciszne miejsce w ogrodzie

W północno- zachodniej części działki, znajduję się miejsce na palenisko we wgłębniku o prostej, minimalistycznej formie. Obiekt ten jest doskonale widoczny z tarasu. Do paleniska prowadzą trzy schodki. Murowane ławki pokryte zostały deską
kompozytową w tym samym kolorze co taras nad basenem. Z wgłębnika możemy przejść w zaciszne miejsce z designerskimi leżakami, gdzie można odpocząć, wśród szumu traw. Tutaj też, znajduję się murowana drewutnia, stanowiąca osłonę i jedną ze ścian tego ogrodowego wnętrza. Drewutnia połączona jest pergolą na winorośl, dzięki czemu konstrukcja otacza to miejsce i czyni wyjątkowym. Dużą część ogrodu zajmuje trawnik wypoczynkowy, otoczony przez rabaty, składające się w większości z roślin zimozielonych z dodatkiem krzewów liściastych, traw ozdobnych i w niewielkiej ilości bylin, dzięki czemu ogród jest atrakcyjny przez cały rok.

Projekt nowoczesnego ogrodu w Lutyni – metryczka projektu

typ projektu: ogród prywatny
pracownia: pracownia Matwij Romaniuk
projekt: 2020
lokalizacja: Lutynia
projektowana powierzchnia: 2500 m2
opracowanie: redakcja sztuka-krajobrazu.pl

ogród nowoczesny pracownia Matwij Romaniuk
ogród prywatny Lutynia
ogród nowoczesny pracownia Matwij Romaniuk
ogród prywatny Lutynia
ogród nowoczesny pracownia Matwij Romaniuk
ogród prywatny Lutynia

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!