kızılay odtülüler dershane

Publiczne

Skwer Aktywności Miejskich w sercu Warszawy

Skwer Aktywności Miejskich przy Pałacu Kultury i Nauki to wielofunkcyjna przestrzeń publiczna zachęcająca do rekreacji i wypoczynku. Sprawdź.

Skwer Aktywności Miejskich to pomysł na ożywienie Parku Świętokrzyskiego w Warszawie. Za projekt nowej przestrzeni publicznej odpowiadają architekci Marcin Kwietowicz i Michał Sikorski.

Chociaż na temat Pałacu Kultury toczą się ożywione dyskusje, nie ma wątpliwości, że stanowi on symbol Warszawy. Znajdujący się w bezpośredniej bliskości monumentalnego gmachu park Świętokrzyski chociaż zlokalizowany w szczególnym miejscu, do tej pory pozbawiony był życia. Zarząd Zieleni Miasta Stołecznego Warszawa postanowił zrewitalizować zieloną przestrzeń, aby przyciągała ona mieszkańców okolicy i turystów. W ramach budżetu obywatelskiego udało się zrealizować Skwer Sportów Miejskich pod nazwą TARAS PSW.

Ta wielofunkcyjna przestrzeń służyć ma rekreacji i wypoczynku w samym centrum Warszawy. Taras znajduje się na tyłach Pawilonu Warszawa, u zbiegu ulic Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej – obok stacji metra. Projekt wprowadza nowe, publiczne funkcje do najbardziej zaniedbanej części parku, porządkując jednocześnie przestrzeń od strony placu budowy powstającego obecnie Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

strefa aktywności miejskich
Skwer Sportów Miejskich Warszawa
strefa aktywności miejskich
Skwer Sportów Miejskich Warszawa

Strefa do rekreacji w mieście

Konstrukcję tarasu wykonano z drewna modrzewia syberyjskiego o dużej wytrzymałości. Całość zachowana została w szaroniebieskim kolorze, który dobrze komponuje się z elewacjami okolicznych budynków. Na tarasie zaprojektowano infrastrukturę do uprawiania różnego typu sportów – betonowe półkule do skakania, ustawione w jednej linii rampy czy przeszkody typu quater-pipe. W zagłębieniach tarasu znajdują się trzy okrągłe boiska do panna footballu, a wielbiciele tenisa stołowego mogą rozegrać mecz przy jednym z kilku stołów.

Oprócz tego w obrębie skweru zaproponowano budowę toru sprawnościowego złożonego z drewnianych półkul, na które wspinać się można korzystając z lin asekuracyjnych. Obok mieszczą się drewniana pergola oraz koliste zadaszenie, które chronić ma przed deszczem i słońcem. Po intensywnym treningu można odpocząć na drewnianych ławkach lub hamakach miejskich. W przyszłości w Pawilonie Warszawa planuje się uruchomienie wypożyczalni sprzętu sportowego oraz gier planszowych.

strefa aktywności miejskich
Skwer Sportów Miejskich Warszawa
strefa aktywności miejskich
Skwer Sportów Miejskich Warszawa

Przestrzeń miejska dla ludzi

Taras oddany został do użytku mieszkańcom z początkiem czerwca. Jego zadaniem jest umożliwienie rekreacji na świeżym powietrzu oraz uprawiania sportów miejskich w otoczeniu zieleni. Jest on kolejną tego typu przestrzenią dedykowaną wielbicielom różnych dziedzin sportu, jaką zrealizowano w stolicy. W ubiegłym roku Zarząd Zieleni zrealizował projekt skateparku i strefy ćwiczeń w obrębie nowego odcinka bulwarów przy Moście Świętokrzyskim. W szybko rozwijającym się dużym mieście możliwość aktywnego spędzania czasu w otoczeniu zieleni ma dużą wartość. Centrum miasta pozbawione miejsc rekreacji coraz częściej odbierane jest jako nieatrakcyjne do zamieszkania, a przecież ożywianie i ponowne zaludnianie Śródmieścia powinno być priorytetem dla decydentów.

strefa aktywności miejskich
Skwer Sportów Miejskich Warszawa
strefa aktywności miejskich
Skwer Sportów Miejskich Warszawa

Nowy Skwer Aktywności Miejskich przy Pałacu Kultury w Warszawie – metryczka projektu

typ projektu: skwer miejski
inwestor: Zarząd Zieleni Miasta Stołecznego Warszawa
autorzy projektu: Marcin Kwietowicz, Michał Sikorski
realizacja: 2020
lokalizacja: Warszawa
projektowana powierzchnia: 2500 m2
opracowanie: Wiola Imiolczyk


Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!