Trendy

Egzotyczne drewno idealne na taras

Które gatunki egzotycznego drewna najlepiej sprawdzą się na tarasie? Które są najbardziej wytrzymałe,a które najszlachetniejsze? Sprawdź nasz poradnik.

Egzotyczne drewno doskonale sprawdza się na tarasie – jest nie tylko piękne, ale i wytrzymałe. Spory wybór dostępnych gatunków nasuwa pytanie: na który rodzaj się zdecydować?

Spośród materiałów wykończeniowych, w które możemy ubrać nasz letni taras, trudno wytypować ten najlepszy. Jednak posługując się kryterium jakości oraz estetyki, drewno egzotyczne bezapelacyjnie plasuje się na wysokiej pozycji na liście. Gatunki drewna egzotycznego są piękne, wytrzymałe i szlachetne. Odporne na działanie czynników atmosferycznych jest dodatkowo bardzo łatwe w konserwacji – wystarczy regularne olejowanie, aby powierzchnia była dobrze zaimpregnowana.

Dzięki temu nasz taras przez długie lata będzie pełnił funkcję wizytówki domu, a i przyjemnej przestrzeni wypoczynku.
Mianem drewna egzotycznego określa się ciężkie gatunki drewna z Ameryki południowej i środkowej, Azji południowej i południowo-wschodniej, a także Afryki czy Australii. Ich wspólną cechą jest twardość, stabilność wymiarowa oraz szczególna wytrzymałość na działanie czynników atmosferycznych. Ta ostatnia cecha jest szczególnie doceniana w polskim klimacie, gdzie posadzka zewnętrzna musi dobrze znosić zarówno silne nasłonecznienie, jak i wysokie mrozy.

Popularne gatunki drewna na taras

Na polskim rynku dostępnych jest wiele gatunków egzotycznego drewna proponowanych na taras czy balkon. Do najpopularniejszych należy teak, czyli legendarny gatunek z azjatyckich lasów monsunowych występujący najczęściej w odcieniu beżowym lub jasnobrązowym. Jego wyjątkowe właściwości mechaniczne pozwalają na stosowanie go także w saunach, a nawet na pokładach jachtów. Drugim często wybieranym gatunkiem drewna egzotycznego jest ipe, zwane też lapacho. Gatunek ten pochodzi z lasów Amazonii. Świeże drewno jest zielonożółtawe, jednak z biegiem czasu jego barwa zmienia się kolejno w oliwkową, bordową, a na końcu – kasztanowoczarną.

Coraz większym zainteresowaniem cieszy się karmelowe bangkirai pochodzące z deszczowych lasów Azji. Wybierając ten gatunek musimy pamiętać, że drewno to nie powinno znajdować się w miejscu silnie nasłonecznionym – pod wpływem silnego nagrzewania ma tendencję do wypaczania. Sporą gamę kolorystyczną oferuje drewno z gatunku Cumaru – znajdziemy deski w całej palecie brązów, od jasnych odcieni, aż po mahoniowo-bursztynowe wybarwienia. Matowa powierzchnia drewna poprzecinana jest przez gęste i ciemne usłojenie. Należy ono do najtrwalszych odmian Ameryki środkowej.

Deski ryflowane

Wybierając deski tarasowe z drewna egzotycznego dobrze sięgać po te ryflowane. Drobne kanaliki wykonane w powierzchni desek ułatwiają odprowadzanie wody, a także działają antypoślizgowo. Na rynku dostępne są modele ryflowane jedno- lub dwustronnie. Drobne ryflowanie górne sprawia, że powierzchnia ma większą przyczepność. Ryflowanie spodnie wpływa na trwałość tarasu, gdyż tworzy ono przestrzenie dylatacyjne umożliwiające odparowywanie wilgoci spomiędzy deski a konstrukcji nośnej tarasu.

Opracowanie: Wiola Imiolczyk


Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!