Publiczne

Rzeźby ogrodowe jak ilustracje w Le Jardin des Plantes w Nantes

W parku we francuskim Nantes stanęły figury ogrodowe autorstwa grafika Jean Julien'a. Rzeźby to przykład sztuki na świeżym powietrzu, która uatrakcyjnia zieloną przestrzeń miasta.

Charakterystyczne uproszczone sylwetki wyjęte z komiksowych ilustracji ozdobiły park we francuskim Nantes. Grafik Jean Jullien ożywił swoje wesołe postacie nadając im formę ponadgabarytowych rzeźb ogrodowych.

Jean Jullien to urodzony w Nantes francuski ilustrator, którego wyraźny styl rozpoznawany jest nie tylko we Francji. Charakterystyczne dla artysty uproszczenie form dobrze wpisuje się w estetykę plakatu czy książkowych ilustracji. Jednak Jean Jullien nie ogranicza się do dwóch wymiarów – tym razem jego prace w wielkich rozmiarach przyjmują formę przestrzenną. Wesołe postaci stały się gośćmi parku Le Jardin des Plantes w rodzinnym mieście grafika. Zieloną przestrzeń miasta przyozdobiły cztery duże instalacje, które przyciągają turystów i mieszkańców.

rzeźby ogrodowe
Le Jardin des Plantes w Nantes
rzeźby ogrodowe
Park Le Jardin des Plantes

Rzeźba-fontanna jak postać z książki

Pierwsza instalacja składa się z trzech postaci o wydłużonych ramionach oplatających pnie starych drzew. Druga praca przedstawia postać, którego dłoń przypomina ogromne grabie drapiące ziemię. Kolejna figura radośnie spaceruje po ogrodzie w pelerynie ze splątanego bluszczu wijącego się za jej plecami. Jednak najbardziej widowiskową jest czwarta rzeźba-fontanna. Ma ona formę ośmiometrowej postaci unoszącej się na plecach w jednym ze stawów ogrodowych. Figura zażywa kąpieli plując jednocześnie wodą.

rzeźby ogrodowe
Park Le Jardin des Plantes
rzeźby ogrodowe
Park Le Jardin des Plantes

Figury ogrodowe w estetyce plakatu

Każda z rzeźb zaprojektowana została w typowej dla artysty szkicowej estetyce. Do ich wykonania wykorzystano płaskie arkusze giętego metalu lub pianki poliuretanowej pokrytymi intensywnymi kolorami farby z wyraźnym czarnym obrysem. Wyjątkowość ponadgabarytowych rzeźb polega na wizualnej sile, jaką mają w sobie figury. Rzeźby przyciągają wzrok, każą zatrzymać się na chwilę przechodniom i skupić się na instalacji oraz otaczającej ją przestrzeni. Radosne kolory dobrze wpisują się w zielony krajobraz i zostawiają w nim nienachalny ślad.

Le Voyage à Nantes

Wszystkie cztery prace powstały w ramach francuskiego festiwalu sztuki Le Voyage a Nantes, który odbywa się w mieście każdego lata. Podczas festiwalu przestrzeń miejska zamienia się w prawdziwą wystawę plenerowych instalacji artystycznych. Wydarzenie daje szansę odwiedzającym na odkrywanie sztuki na świeżym powietrzu podążając festiwalowym szlakiem przez całe miasto.

W tym roku z powodu pandemii koronawirusa festiwal odbędzie się miesiąc później niż zwykle i potrwa od 8 sierpnia do 27 września 2020.

rzeźby ogrodowe
Park Le Jardin des Plantes
rzeźby ogrodowe
Park Le Jardin des Plantes

Rzeźby jak ilustracje w Le Jardin des Plantes w Nantes – metryczka projektu

typ projektu: instalacja artystyczna
projekt: Jean Jullien
realizacja: 2020
lokalizacja: Nantes, Francja
opracowanie: Wiola Imiolczyk

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!