Park

Figury ogrodowe jak ilustracje w Le Jardin des Plantes w Nantes

Rzeźby ogrodowe autorstwa grafika Jean Julien'a ozdobiły park we francuskim Nantes. Zobacz!

Charakterystyczne uproszczone sylwetki wyjęte z komiksowych ilustracji ozdobiły park we francuskim Nantes. Grafik Jean Jullien ożywił swoje wesołe postacie nadając im formę ponadgabarytowych rzeźb ogrodowych.

Rzeźby ogrodowe w środku parku

Jean Jullien to urodzony w Nantes francuski ilustrator, którego wyraźny styl rozpoznawany jest nie tylko we Francji. Charakterystyczne dla artysty uproszczenie form dobrze wpisuje się w estetykę plakatu czy książkowych ilustracji. Jednak Jean Jullien nie ogranicza się do dwóch wymiarów – tym razem jego prace w wielkich rozmiarach przyjmują formę przestrzenną. Wesołe postaci stały się gośćmi parku Le Jardin des Plantes w rodzinnym mieście grafika. Zieloną przestrzeń miasta przyozdobiły cztery duże instalacje, które przyciągają turystów i mieszkańców.

Park Le Jardin des Plantes
Park Le Jardin des Plantes
Park Le Jardin des Plantes
Park Le Jardin des Plantes

Rzeźba-fontanna jak postać z książki

Pierwsza instalacja składa się z trzech postaci o wydłużonych ramionach oplatających pnie starych drzew. Druga praca przedstawia postać, którego dłoń przypomina ogromne grabie drapiące ziemię. Kolejna figura radośnie spaceruje po ogrodzie w pelerynie ze splątanego bluszczu wijącego się za jej plecami. Jednak najbardziej widowiskową jest czwarta rzeźba-fontanna. Ma ona formę ośmiometrowej postaci unoszącej się na plecach w jednym ze stawów ogrodowych. Figura zażywa kąpieli plując jednocześnie wodą.

Park Le Jardin des Plantes
Park Le Jardin des Plantes

Figury ogrodowe w estetyce plakatu

Każda z rzeźb zaprojektowana została w typowej dla artysty szkicowej estetyce. Do ich wykonania wykorzystano płaskie arkusze giętego metalu lub pianki poliuretanowej pokrytymi intensywnymi kolorami farby z wyraźnym czarnym obrysem. Wyjątkowość ponadgabarytowych rzeźb polega na wizualnej sile, jaką mają w sobie figury. Rzeźby przyciągają wzrok, każą zatrzymać się na chwilę przechodniom i skupić się na instalacji oraz otaczającej ją przestrzeni. Radosne kolory dobrze wpisują się w zielony krajobraz i zostawiają w nim nienachalny ślad.

 

Park Le Jardin des Plantes
Park Le Jardin des Plantes

Le Voyage à Nantes

Wszystkie cztery prace powstały w ramach francuskiego festiwalu sztuki Le Voyage a Nantes, który odbywa się w mieście każdego lata. Podczas festiwalu przestrzeń miejska zamienia się w prawdziwą wystawę plenerowych instalacji artystycznych. Wydarzenie daje szansę odwiedzającym na odkrywanie sztuki na świeżym powietrzu podążając festiwalowym szlakiem przez całe miasto.

Park Le Jardin des Plantes
Park Le Jardin des Plantes

Rzeźby jak ilustracje w Le Jardin des Plantes w Nantes – metryczka projektu rzeźb

typ projektu: instalacja artystyczna

projekt: Jean Jullien

realizacja: 2020

lokalizacja: Nantes, Francja

opracowanie: Wiola Imiolczyk

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!