Park

Pierwsza ogólnodostępna tężnia solankowa w Krakowie

Nowootwarta tężnia solankowa nad Zalewem Nowohuckim przyciąga mieszkańców i turystów. Obiekt stanowi kolejny krok Krakowa w stronę walki ze smogiem. Dzięki drewnianej konstrukcji w mieście można poczuć się jak nad morzem

Nowootwarta tężnia solankowa nad Zalewem Nowohuckim przyciąga mieszkańców i turystów. Obiekt stanowi kolejny krok Krakowa w stronę walki ze smogiem. Dzięki drewnianej konstrukcji w mieście można poczuć się jak nad morzem

 Tężnia solankowa w Krakowie

Tężnie solankowe przeżywają prawdziwy boom – powstają zarówno w dużych miastach, jak i małych miasteczkach, a pomysłodawcami często są sami mieszkańcy. Ubiegłoroczna inwestycja w Katowicach, podobnie jak tężnia na placu Hallera w Warszawie, to realizacje zaproponowane przez radnych miast przy poparciu mieszkańców. Ludzie zmęczeni uciążliwymi warunkami życia w mieście są głodni miejsc, w których mogliby odetchnąć – dosłownie i w przenośni.

Kolejna tężnia solankowa wybudowana została w Krakowie. Obiekt zlokalizowany jest w północno-zachodniej części Zalewu Nowohuckiego przy ulicy Padniewskiego. Nieopodal znajduje się plac zabaw dla dzieci, zaś tuż obok zaprojektowano nowoczesną strefę relaksu z podświetlonymi urządzeniami. Wszystkie te strefy rekreacji wraz z plażą utworzoną nad zalewem sprawiają, że nowo zagospodarowany teren zalewu stał się bardzo atrakcyjnym miejscem spędzania wolnego czasu dla mieszkańców dzielnicy.

 

Tężnia solankowa w Krakowie

Pożar i odbudowa tężni w Krakowie

Krakowska tężnia planowana była od dawna w ramach rewitalizacji Zalewu Nowohuckiego. Pierwszy obiekt zbudowany był z trzech wygiętych w łuk drewnianych ramion o długości 18 m każde. Ramiona z drewna modrzewiowego wypełniały gałązki tarniny, całość miała być zasilona solanką z kopalni soli w Wieliczce. Niestety w 2018 roku wybuchł pożar, który w dużej mierze zniszczył drewnianą konstrukcję. W ubiegłym roku zdecydowano, aby odbudować obiekt przy ulicy Padniewskiego, wykorzystując ten sam projekt oraz zachowany główny mechanizm.

Nowo wybudowany obiekt również posiada trzy drewniane ramiona obłożone tarniną z Bieszczad. Solanka z niecki transportowana jest specjalnymi rynnami i rozprowadzana po ścianach z tarniny. Nachylone ściany umożliwiają rozbijanie się solanki o gałęzie, dzięki czemu tworzy się aerosol. Nasyca on powietrze wokół tężni dzięki naturalnemu odparowaniu z elementów budowli. Obiekt posiada częściowe zadaszenie, dzięki czemu z tężni korzystać można także w czasie deszczu.

Tężnia solankowa w Krakowie

Tężnia w Krakowie dla zdrowia

Podczas zaledwie godzinnego spaceru przy tężni nasz organizm otrzymuje dawkę jodu odpowiadającą tej, jaką dostarczyłyby trzy dni spędzone nad morzem. Tego rodzaju wzbogacone powietrze jest szczególnie wskazane osobom w trakcie rekonwalescencji po przebytej chorobie, ale też tym, którzy narażeni są na pracę w zapyleniu i wysokiej temperaturze. Samo przebywanie w bezpośrednim sąsiedztwie obiektu może być przyjemnym sposobem na spędzenie popołudnia.

 

Pierwsza ogólnodostępna tężnia solankowa w Krakowie – metryczka projektu

typ projektu: tężnia solankowa

inwestor: Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie

realizacja: 2020

lokalizacja: ul. Padniewskiego, Kraków

zdjęcia: Bogusław Świeżowski / kraków.pl

opracowanie: Wiola Imiolczyk

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!