Trendy

Dom z naturą na pierwszym planie

Czy możemy się cofnąć do punktu, w którym to my podporządkowujemy nasze codzienne życie otaczającej nas przyrodzie? Okazuje się że tak  - oto meksykański dom, którego forma dostosowana została do drzew rosnących na działce.

Czy możemy się cofnąć do punktu, w którym to my podporządkowujemy nasze codzienne życie otaczającej nas przyrodzie? Okazuje się że tak - oto meksykański dom, którego forma dostosowana została do drzew rosnących na działce.

Postępujący antropocentryzm każe stawiać człowieka na pierwszym miejscu, dostosowując wszystko wokół do jego własnej wygody. Z tego powodu wycinane są lasy, regulacji podlegają koryta rzek, a podmokłe tereny osuszaniu. Na szczęście są i tacy, dla których dobro przyrody jest równie ważne, co dobro społeczeństwa. Coraz częściej podnoszą się głosy postulujące projektowanie pozostające w zgodzie z naturalnym krajobrazem oraz ochronę fauny i flory. Dowodem na to są realizacje w duchu bio architektury czy environmental designu. Jednym z projektów, o których warto wspomnieć, jest dom z ogrodem, którego koncepcja zbudowana została wokół drzew rosnących na projektowanej działce.

Budynek znajduje się w meksykańskim mieście Guadalajara. Za projekt domu oraz zagospodarowania terenu odpowiada argentyński architekt Alejandro Sticotti. Głównym założeniem projektu było stworzenie architektury, która współegzystowałaby z drzewami rosnącymi na działce. Aby było to możliwe, drzewa zostały wpisane w przestrzeń zewnętrznej jadalni.

Zadaszony taras założony na gruncie oplata istniejącą roślinność układając się w kształt litery L. Otwarta przestrzeń jadalni doskonale sprawdza się w krajach takich jak Meksyk, gdzie klimat zachęca do przebywania na zewnątrz. Dobra pogoda przez większą część roku pozwala na częste korzystanie z przestrzeni.

Korony wysokich drzew przedzierają się również przez taras pierwszego piętra, gdzie architekci zaprojektowali sypialnie oraz łazienki. Istniejący drzewostan wkomponowany został w jeden z modułów budynku. Pozostałe dwa moduły są parterowe i znajdują się z nich pozostałe pomieszczenia domowników. Z położonej w północnej części domu sypialni wychodzi się na drugi taras, gdzie zaprojektowano osłoniętą przestrzeń z niedużym stołem i krzesłami.

Projekt domu jednorodzinnego wśród drzew
Dom jednorodzinny dostosowany do działki

Prywatny basen w ogrodzie domu jednorodzinnego

W ogrodzie meksykańskiego domu nie mogło zabraknąć basenu, który pozwala na ochłodę w upalne dni. Basen mieści się w części południowej, w bezpośredniej bliskości sypialni głównej. Stanowi on centralny punkt kolejnej przestrzeni wypoczynkowej, w której pojawiają się też betonowe ławki wbudowane w niskie ściany oraz wygodne leżaki. Korony drzew dają cień, kiedy rozgrzane słońce zaczyna doskwierać. Przestrzeń uzupełniają czarne donice, które estetycznie wydzielają kolejne ogrodowe wnętrza.

dom jednorodzinny wśród drzew

Dom jednorodzinny z naturą na pierwszym planie – metryczka projektu

typ projektu: ogród

inwestor: prywatny

pracownia: Sticotti

zespół projektowy: Alejandro Sticotti, Nicolas Tovo

realizacja: 2017

lokalizacja: Guadalajara, Meksyk

zdjęcia: Cristobal Palma

opracowanie: Wiola Imiolczyk

dom jednorodzinny wśród drzew
dom jednorodzinny wśród drzew
dom jednorodzinny wśród drzew

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!