Publiczne

W zielonym klinie czyli projekt parku w Kutnie

Róża to symbol miasta Kutno i to właśnie ona stała się motywem przewodnim w projekcie miejskiego parku. Autorami koncepcji zagospodarowania są architekci z pracowni ARCH-POINT

Róża to symbol Kutna i to właśnie ona stała się motywem przewodnim w projekcie miejskiego parku. Autorami koncepcji zagospodarowania są architekci z pracowni ARCH-POINT

Biuro architektoniczne ARCH-POINT lubi zaskakiwać nas projektami w nowoczesnym duchu, które charakteryzują się nie tylko estetyką, ale i funkcjonalnością. Poprzednio architekci opracowali koncepcję zagospodarowania skweru w Grajewie, teraz przyszła pora na park miejski w Kutnie mieszczący się między ulicami Mickiewicza, 1 Maja i rzeką Ochnią. Biuro Zieleni Miejskiej ogłosiło konkurs na zagospodarowanie terenu, w którym koncepcja pracowni ARCH-POINT zajęła drugie miejsce.

Założenie parkowe w Kutnie to przestrzeń o wielu funkcjach, które architekci wyraźnie zaznaczyli w projekcie. Pojawiają się tutaj część reprezentacyjna, część edukacyjna, wypoczynkowa oraz strefa zieleni. Szczególnie istotnym elementem projektu jest wkomponowanie logo miasta w postaci róży pomiędzy projektowany układ komunikacyjny. Odnalezione wzory nasadzeń, które swoim kształtem przypominałyby obrys róży, miały stanowić wizytówkę projektowanego terenu. Taki zabieg ma również charakter edukacyjny i nawiązuje do wprowadzonej małej architektury.

park miejski w Kutnie

Ciągi komunikacyjne w parku w Kutnie

Układ funkcjonalny ciągów pieszych nawiązuje do kształtów rzeki oraz swobodnego prowadzenia linii układających się w logo miasta. Przy wejściu zaproponowano swobodne rozejście się ścieżek, które skupiają się dalej w centralnym punkcie parku. Dalej ścieżki biegną w stronę wychodzącego na ulicę Mickiewicza głównego wejścia, przecinając istniejący drzewostan.

Strefa reprezentacyjna ubrana została w elementy reprezentujące, takie jak podświetlona brama z elementami pary wodnej, elegancką zieleń oraz rytmiczne rozplanowanie ścieżek intuicyjnie sugerujące kierunek poruszania się po parku. W strefie edukacyjnej pojawiają się oznakowane tabliczki prezentujące drzewa z rodziny różowatych oraz gatunki róż w zestawieniu z zastanymi roślinami. Przestrzeń przemyślana została też pod kątem odbioru wrażeniowego: różne kształty i faktury wykończeń połączone z parą wodną, światłem i dźwiękiem tworzą niepowtarzalny klimat miejsca.

Strefa wypoczynkowa wyposażona jest we wnętrza ogrodowe przepełnione małą architekturą – siedziskami, pergolami z pnączami, leżakami czy ławkami. W miejscu starych budynków placu manewrowego przewidziano budowę obiektu edukacyjnego, w którym mogłyby odbywać się pokazy oraz wystawa portretowa róż. Wokół budynków spacerowicze mogą rozsiąść się pod pergolami albo na pełnej słońca polanie.

park w Kutnie

Zieleń w parku w Kutnie

Strefa zieleni zakłada zachowanie istniejącego drzewostanu oraz jego rewitalizację. Przewidziano wymianę części roślin na gatunki bardziej trwałe i szlachetne.W strefie edukacyjnej nasadzenia mają zostać uzupełnione o gatunki różowate. W miejscach, które wyznaczają kształt logo miasta zaproponowano róże rabatowe oraz ozdobne tawuły niskie. Ponadto mają się tam znaleźć krzewy o kwiatach białych, różowych, czerwonych i żółtych. Na drzewach zaplanowano budki lęgowe dla ptaków, a pośród roślin – domki dla owadów. Architekci pomyśleli też o systemie automatycznego nawadniania, który miałyby być zintegrowany z elementami pary wodnej aktywnymi w bardzo ciepłe dni.

park w Kutnie

W zielonym klinie czyli projekt parku w Kutnie – metryczka projektu

typ projektu: park miejski

inwestor: Zarząd Zieleni Miejskiej w Kutnie

pracownia: ARCH-POINT Biuro Architektoniczne

projekt: 2020

lokalizacja: Kutno

opracowanie: Wiola Imiolczyk

park w Kutnie
park w Kutnie
park w Kutnie
park w Kutnie
park w Kutnie

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!