kızılay odtülüler dershane

Zaproszenia

Elektrownia Powiśle w Warszawie – prezentacja online

Zapraszamy na nowy cykl spotkań online organizowany przez Sztukę Architektury. Tym razem będziemy prezentować najnowsze realizacje architektoniczne. Zaczynamy od Elektrowni Powiśle w Warszawie, zaprojektowanej przez pracownię APA Wojciechowski Architekci, jedną z najbardziej wyczekiwanych projektów architektonicznych Warszawy ostatnich lat.

Zapraszamy na nowy cykl spotkań online organizowany przez Sztukę Architektury. Tym razem będziemy prezentować najnowsze realizacje architektoniczne. Zaczynamy od Elektrowni Powiśle w Warszawie, zaprojektowanej przez pracownię APA Wojciechowski Architekci, jedną z najbardziej wyczekiwanych projektów architektonicznych Warszawy ostatnich lat.

Prezentacja odbędzie się 30 czerwca 2020 o godz. 11:00. Wystarczy tylko zarejestrować się.

Tutaj

To wyjątkowe miejsce po ponad wieku zostało przywrócone przestrzeni publicznej. Obecnie pełni funkcje usługowe, biurowe i już wkrótce mieszkaniową i hotelową.

Elektrownia Powiśle powstała w 1904 roku i była pierwszą elektrownią w stolicy. Niezwykła jak na tamte czasy stalowa konstrukcja budynku kotłowni, przywodząca na myśl skojarzenia ze szkicami H.R.Gigera, sprawia, że dziś jest ona unikatowym na skalę europejską zabytkiem o przemysłowym charakterze.

Prace rewitalizacyjne rozpoczęły się już w 2008 roku, a droga projektu była zawiła niemalże tak bardzo, jak losy tego miejsca. Wraz z trzykrotną zmianą konserwatora zabytków, dwukrotną zmianą właściciela, sam projekt także ewoluował. Bez zmian pozostawał cel stworzenia przestrzeni dla ludzi w zespole budynków o niepowtarzalnym charakterze i klimacie, z poszanowaniem zabytkowych budynków oraz pierwotnych założeń urbanistycznych.

Obok ponad 100-letnich hal kotłowni i maszynowni, kesonu i rozdzielni stanęły biurowce i apartamentowiec. Rozpoczęto budowę nowego obiektu hotelowego. W przywróconej do życia przestrzeni powstały place miejskie, do których odwiedzenia zachęcają łapiące wzrok przechodniów osie widokowe. W zachwycających wnętrzach kotłowni można zrobić zakupy inne niż w centrach handlowych, a w hali maszyn odwiedzić targ żywnościowy.

Dużym wyzwaniem dla projektantów była architektura i dobór materiałów. Każde przysłowiowe “wbicie łopaty” odkrywało nowe fakty i historie obiektów. Każda ekspertyza konstrukcyjna, archeologiczna czy konserwatorska była ogromnym przeżyciem i wpływała na ostateczny kształt projektu. Architekci chcieli zachować jak najwięcej z pierwotnego charakteru budynków, odtwarzając i nadając nowe funkcje już nieistniejącym, a bardzo niegdyś eksponowanym elementom budynków: 30 metrowym kominom (3 z 4 odtworzonych kominów służą jako czerpnie lub wyrzutnie powietrza), lukarnom (doświetlają one poddasze maszynowni) czy dźwigowi węglowemu, zamienionemu na panoramiczną windę. Czy im się to udało? Odpowiedź na to pytanie poznacie podczas prezentacji.

Prowadzący prezentacje architektoniczną

Michał Sadowski

architekt, partner APA Wojciechowski;

Członek Mazowieckiej Okręgowej Izby Architektów RP, Członek SARP

Marcin Grzelewski

architekt i partner APA Wojciechowski;

Członek Mazowieckiej Okręgowej Izby Architektów RP



Partnerzy

 

Elektrownia Powiśle. Prezentacja projektu

Patroni medialni

   
 

 

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!