Trendy

Ptasie gniazda na wieży

Na warszawskich Bielanach stanął jaskólnik - to pierwsza taka konstrukcja w Polsce wzorowana na ekologicznych pomysłach z innych krajów. 9-metrowa wieża służy jako konstrukcja dla gniazd lęgowych jaskółek oknówek.

Na warszawskich Bielanach stanął jaskólnik - to pierwsza taka konstrukcja w Polsce wzorowana na ekologicznych pomysłach z innych krajów. 9-metrowa wieża służy jako konstrukcja dla gniazd lęgowych jaskółek oknówek.

Jaskólnik zlokalizowany jest przy ulicy Bogusławskiego w przestrzeni ekoskweru w warszawskiej dzielnicy Bielany. Konstrukcja zbudowana została z myślą o jaskółkach oknówkach, czyli bardzo pożytecznych ptakach żywiących się owadami. Jaskólnik, czyli 9-metrowa wieża z 42 gniazdami do lęgów, to bezpieczne i ustronne schronienie, które zapewni ptakom miejsce bytowania.

Jaskółki oknówki zjadają tysiące owadów, jednak często są uciążliwe dla mieszkańców miast.  Swoje gniazda tworzą nad oknami domów, przez co gniazda bywają niszczone, a ptaki przepędzane. Tak było na osiedlu Chomiczówka, gdzie jaskółki szczególnie upodobały sobie okna bloków przy ulicy Nerudy. Projekt jaskólnika powstał, aby pogodzić mieszkańców z otaczającą ich przyrodą.

ptasie gniazda

Mieszkańcy decydują o ptasich gniazdach

Utworzenie jaskólnika było jednym z projektów realizowanych w ramach Budżetu Obywatelskiego 2020. To mieszkańcy zdecydowali o budowie wieży, troszcząc się o ptaki, a jednocześnie widząc problem w gniazdach zakładanych ponad oknami. Nowe miejsce lęgowe sprawia, że zarówno mieszkańcy, jak i jaskółki mogą współżyć w przestrzeni miasta.

Wysoki słup zwieńczony został konstrukcją do której przymocowano gniazda. Gotowe gniazda lęgowe wykonano z trocinobetonu. Dodatkowo zainstalowano sprzęt wabiący ptaki, którego zasilanie odbywa się przy użyciu panelu fotowoltaicznego zainstalowanego na daszku. Panel połączony jest do zegara, który w celu oszczędzania energii wyłącza się na noc.

ptasie gniazda

Pożyteczne jaskółki

Jaskólnik na Bielanach to pierwsza taka konstrukcja w Polsce – mamy nadzieję, że niebawem powstanie ich więcej. Jaskółki oknówki naturalnie zasiedlają tereny zurbanizowane w okresie od maja do września. Na wiosnę ptaki te pokonują średnio 6 tysięcy kilometrów, aby w naszym sąsiedztwie wychowywać swoje młode. To one uwalniają nas od drobnych owadów latających i cieszą nasze oczy latem.

Warto pamiętać, że sąsiedztwo oknówek nie musi być uciążliwe. Jeśli na naszym balkonie zamieszka oknówka, można pomyśleć o umieszczeniu pod gniazdem półki, która ochroni przed zabrudzeniami. Można też zainstalować sztuczne gniazdo, do którego ptaki nie znoszą błota, a jedynie suchą wyściółkę. Oknówki to bardzo pożyteczne ptaki, które dodatkowo objęte są ścisłą ochroną – nie wolno ich płoszyć, umyślnie uniemożliwiać im dostępu do schronienia oraz niszczyć ich gniazd. 

Gniazdo jaskółek

Jaskólnik na Bielanach czyli wieża z gniazdami do lęgów dla jaskółek – metryczka projektu

typ projektu: wieża lęgowa

inwestor: miasto Warszawa

autor pomysłu: Krystian Lisiak

realizacja: 2020

lokalizacja: osiedle Chomiczówka, Warszawa

zdjęcia: Małgorzata Sokół

opracowanie: Wiola Imiolczyk

ptasie gniazda

Komentarze

*

Adam

To nie ma nic wspólnego z działaniem proekologicznym. Budując tego typu jaskółcze gniazda powodujemy, że populacja będzie zatracała instynkt ich samodzielnego budowania.

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!