Porady

Oświetlenie do ogrodu – jakie i dlaczego wybrać?

By móc w pełni korzystać z tego, co oferuje nam przestrzeń ogrodu, warto zadbać o jej oświetlenie. Jeśli zastanawiasz się, jakie sprawdzi się w Twoim ogrodzie – zapraszamy do artykułu.

Efektowny ogród to nie tylko piękne kwiaty i okazałe drzewka. Często składają się na niego również altanka, w której można spotkać się ze znajomymi, czy strefa grillowa, z której chętnie korzystamy w letnim okresie. By móc w pełni korzystać z tego, co oferuje nam przestrzeń na świeżym powietrzu, warto zadbać o jej oświetlenie. Jeśli zastanawiasz się, jakie sprawdzi się w Twoim ogrodzie – zapraszamy do artykułu.

Rodzaje lamp ogrodowych

Wybierając lampy ogrodowe, należy zastanowić nad miejscem, które mają oświetlać. Istnieją modele o rozmaitym sposobie mocowania – wiszące, stawiane bezpośrednio na płaskim podłożu, wbijane w ziemię (np. w rabaty) lub ścienne. Najczęściej stosuje się je, aby uwidocznić ścieżkę prowadzącą do budynku, podświetlić wejście, co ułatwi otwieranie drzwi po zmroku lub umożliwić korzystanie z miejsc rekreacyjnych bez względu na porę. 

Wśród rozwiązań dedykowanych ogrodom znaleźć można rozmaite propozycje: mocowane do powierzchni płaskich (np. ściany budynku) kinkiety, patynowe klosze, czy oprawy stylizowane na starodawne lampy naftowe. Niezwykle popularne są modele wyposażone w czujnik ruchu, które uruchamiają się wyłącznie wtedy, gdy wykryją aktywność. Ich zaletą jest to, że nie trzeba pamiętać o ich wyłączaniu, gdyż gasną po uprzednio zaprogramowanym czasie. To rozwiązanie szczególnie sprawdzi się w miejscach takich jak wjazd do garażu, przestrzeń nad furtką, czy samo wejście na posesję.

Oświetlenie ogrodu

Nowoczesne oświetlenie ogrodowe

Coraz chętniej oprócz praktycznego podejścia, zauważyć można też wykorzystywania oświetlenia w ogrodzie do zbudowania klimatu i stworzenia nastroju. Podobnie jak w przypadku pomieszczeń, stosuje się więc delikatne światła ledowe lub lampy solarne do podkreślenia stopni prowadzących z tarasu, czy ozdoby elewacji budynku. Nowoczesne reflektory ogrodowe znajdą również zastosowanie do uwydatnienia roślin, z których jesteśmy szczególnie dumni, czy zaakcentowania stylowego oczka wodnego.

Obok mocowanych do ścian kinkietów na uwagę zasługują efektowne słupki, które nawiązują do latarni znanych z miejskich parków i ulic. Jeśli nasz ogród utrzymany jest w bardziej nowoczesnym stylu, z pewnością do jego oświetlenia sprawdzą się spektakularne kule, które nadają przestrzeni nowatorskiego designu. 

Wybierając oświetlenie zewnętrzne, dobrze jest zwrócić uwagę nie tylko na jego wygląd, który warto dopasować do stylu domu, ale także moc, ale i sposób wykonania. Lampy ogrodowe narażone są bowiem na szereg czynników zewnętrznych, takich jak zmienne temperatury, czy opady, dlatego klasa szczelności powinna stanowić dla nas priorytet.

Tekst promocyjny

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!