Publiczne

Projekt zielonego przystanku we Wrocławiu

Oto projekt pierwszego zielonego przystanku, który pojawi się na jednej z ulic Wrocławia. Wiata przystankowa przybrana zostanie w rośliny dostosowane do trudnych warunków miejskich.

Oto projekt pierwszego zielonego przystanku, który pojawi się na jednej z ulic Wrocławia. Wiata przystankowa przybrana zostanie w rośliny dostosowane do trudnych warunków miejskich

Zielony przystanek Wrocław

Zielone przystanki coraz częściej pojawiają się w przestrzeni dużych miast. Mieszkańcy mając świadomość roli roślin w gęstej, miejskiej zabudowie zdominowanej przez beton bardzo często sami wychodzą z inicjatywą pro-środowiskowych projektów. Tak było w Białymstoku, gdzie lokalna społeczność miała realny udział w pracach projektowych. Kolejnym miastem, w którym stanąć ma pierwszy do tej pory zielony przystanek, jest Wrocław. Projekt przystanku jest rozwiązaniem modelowym - w dalszych planach przewidywana jest budowa kolejnych wiat przystankowych otoczonych roślinami.

Projekt dotyczy przystanku tramwajowego Rynek przy skrzyżowaniu ulicy Kazimierza Wielkiego z ulicą Ruską we Wrocławiu. Inicjatywa stworzenia zielonej enklawy w centrum miasta realizowana ma być w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Projekt przystanku przygotowała pracownia iKROPKA we współpracy z biurem projektowym FRIED-POL Paweł Fried na podstawie koncepcji Wojciecha Lesiaka z Fundacji Napraw Sobie Miasto.

Zieleń na przystanku we Wrocławiu

W ramach inwestycji przebudowany będzie jeden z najważniejszych przystanków tramwajowych w mieście. Do tej pory miejsce to nie przyciągało uwagi, mimo że jego lokalizacja w samym centrum Starego Miasta świadczy o reprezentacyjnej funkcji. W ramach projektu przewidziana jest wymiana istniejącej wiaty przystankowej, a także wyposażenie przystanku w nowe elementy małej architektury. Będzie to ławka zintegrowana z donicami, dla których wykonany został projekt zieleni. Przewidziany jest warstwowy układ wypełnienia donic z zastosowaniem odpowiednich substratów, drenażu i włóknin.

W każdej z donic głównym akcentem stanie się duży krzew wielopniowy – świdośliwa lamarcka. Ze względu na znaczne rozmiary krzewu przewidziano stabilizowanie bryły korzeniowej poprzez podziemny system kotwienia. W niższym piętrze zasadzone będą atrakcyjne trawy ozdobne, byliny oraz rośliny cebulowe i pnącza. Architekci podkreślają, że wybór roślin dokonany został ze szczególnym uwzględnieniem trudnych warunków miejskich, w jakich przyjdzie im rosnąć.

W ramach projektu przewidziano też obsadzenie pnączami ogrodzenia wzdłuż torów tramwajowych od przystanku do przejścia dla pieszych przy skrzyżowaniu z ulicą Krupniczą. Wykorzystany zostanie bluszcz pospolity, powojnik 'Paul Farges' oraz winobluszcz pięciolistkowy 'Troki'. Pnącza pokryją bariery zarówno bezpośrednio sąsiadujące z donico-ławkami, jak i tych zlokalizowanych dalej pomiędzy torowiskiem, zajmując łącznie 80 m ogrodzenia. W ten sposób projektantom udało się zaproponować przyjemną, zieloną oazę w samym centrum miasta.

Zielony przystanek Wrocław
Zielony przystanek Wrocław

Projekt zielonego przystanku we Wrocławiu – metryczka projektu

projekt: zielony przystanek

inwestor: Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu

pracownia: iKROPKA

autorzy projektu: P. Fried, D. Krop-Andrzejczuk, I. Szkatulnik, S. Żerdziński

współpraca: Fried-Pol Paweł Fried

projekt: 2019

wizualizacje: J. Kowalik

opracowanie: Wiola Imiolczyk

Zielony przystanek Wrocław

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!