Ogrody Prywatne

Mały ogród przy szeregowcu

Nieduży ogród przy domu znajdującym się w szeregowej zabudowie zaprojektowany został przez pracownię Hałucha Studio. Minimalistyczny styl ogrodu nawiązuje do nowoczesnej architektury budynku

Nieduży ogród przy domu znajdującym się w szeregowej zabudowie zaprojektowany został przez pracownię Hałucha Studio. Minimalistyczny styl ogrodu nawiązuje do nowoczesnej architektury budynku

mały ogród przy szeregowcu

Projektowany ogród zlokalizowany jest w Łodzi, zaś pomysł zagospodarowania przestrzeni wyszedł spod kreski pracowni Hałucha Studio. Przydomowy ogród dzieli się na dwie części – frontowy przedogródek o charakterze rekreacyjnym oraz ogród właściwy zlokalizowany na tyłach działki. Pierwsza strefa mierzy 172 m2, zaś druga – 280 m2. Zabudowa szeregowa o nowoczesnej estetyce zdeterminowała styl ogrodu – architekci ubrali przydomową przestrzeń w minimalistyczny kostium, tworząc spójną i konsekwentną kompozycję.

W części frontowej szeregowca zaaranżowano reprezentacyjny przedogródek, w którym dominują niskie krzewy rozmieszczone w dwóch, symetrycznych kwaterach. Pomiędzy nimi znajduje się wejście do budynku szeregowego. Właściwy ogród znajduje się za budynkiem, gdzie architektom udało się stworzyć kameralną przestrzeń odizolowaną od otoczenia oraz sąsiadujących parceli. Estetyczna i uporządkowana przestrzeń minimalistycznego ogródka przed domem szeregowym sprzyja wypoczynkowi.

 

Mały ogródek przy szeregowcu

Mały ogródek przy szeregowcu

Projektowany ogród podlega ścisłym zasadom geometrii. Kwatery z nasadzeniami oraz alejki wyznaczono tutaj niemal od linijki, tworząc w ten sposób bardzo nowoczesną i minimalistyczną koncepcję przestrzeni. Wzdłuż elewacji budynku zaprojektowano częściowo zadaszony taras, na którym wyznaczono miejsce dla zestawu mebli ogrodowych. Pośrodku zaplanowano zielony trawnik, którego granice wyznaczają kwatery z roślinami zimnozielonymi oraz niskimi krzewami iglastymi. Tutaj też zaprojektowany został kanał wodny oraz wyszukana rzeźba.

Wgłąb ogrodu prowadzi estetyczna aleja ułożona z zatopionych w żwirowej nawierzchni jasnych płyt. W tej części założono trawnik, zaś w narożniku zaaranżowano nieduży placyk z ławkami na murkach. Zróżnicowanie terenu, widoczne w zastosowanych murkach oporowych oraz schodach terenowych, wpływa na indywidualny charakter ogrodu. Wykorzystane materiały komponują się z grafitowo-białą elewację uzupełnioną cegłą. Ta ostatnia stanowi także materiał ogrodzenia.

Przestrzeń ogrodu zaprojektowano w taki sposób, aby dobrze prezentował się o każdej porze roku. Ważnym okazał się też projekt oświetlenia, dzięki któremu miejsce to jest przyjemnym przedłużeniem wnętrza domu także po zmroku. Obsadzone roślinami kwatery zostały delikatnie podświetlone wkomponowanymi punktami świetlnymi. Podświetlono także elementy architektury budynku. Na tarasie pojawia się kameralne światło dekoracyjne, ale też praktyczne oświetlenie ogólne. Zapewnia ono możliwość korzystania z tarasu zarówno w dzień jak i w nocy.

Mały ogródek przy szeregowcu oświetlenie

Aranżacja ogrodu w Łodzi – metryczka projektu

typ projektu: ogród przydomowy

inwestor: prywatny

pracownia: Hałucha Studio / www.haluchastudio.pl

autorzy projektu: Izabela Hałucha, Piotr Hałucha

realizacja: 2015

lokalizacja: Łódź

projektowana powierzchnia: 422 m2

opracowanie: Wiola Imiolczyk

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!