Trendy

Fasada z żywopłotu w Düsseldorfie

W niemieckim mieście Düsseldorf powstała największa zielona fasada w Europie. Wykorzystano do tego 30 tysięcy roślin uformowanych w żywopłot długi na 8 kilometrów

W niemieckim mieście Düsseldorf powstała największa zielona fasada w Europie. Wykorzystano do tego 30 tysięcy roślin uformowanych w żywopłot długi na 8 kilometrów

Fasada z żywopłotu

Wertykalne ogrody, zielone fasady i tarasy coraz częściej wprowadzane są do miejskiej tkanki. W ten sposób architekci starają się przemycić przyrodę do zurbanizowanej przestrzeni. Na fali idei zielonego miastapowstał projekt największej w Europie zielonej fasady. Rośliny pokryły elewacje pięciopiętrowego budynku biurowego Kö-Bogen II znajdującego się w dzielnicy Hofgarten w niemieckim mieście Düsseldorf przy placu Gustaf-Gründgens. W okolicy znajduje się wieża Dreischeibenhaus z lat 50. oraz teatr Schauspielhau. Za projekt odpowiedzialna jest pracownia Ingenhoven Architects.

Projekt zielonej fasady powstał w odpowiedzi na sytuację miasta, w którym mieszkańcy coraz bardziej cierpią z powodu częstych upałów oraz słabej jakości powietrza. Rośliny przyczyniają się do obniżenia odczuwalnej temperatury nawet o 15 stopni, dlatego architekci postanowili przykryć tradycyjną elewację z litego materiału budowlanego soczystą zielenią.

Fasada z żywopłotu

Zielona fasada z żywopłotu

Dwie z elewacji budynku o trapezoidalnej bryle mają formę spadzistą, przypominając tym samym rozległe połacie trawników. Pokryte są one w całości żywopłotem grabowym, który według przeprowadzonych badań zapewnia korzyści ekologiczne odpowiadające tym, które generować mogłoby 80 w pełni dojrzałych drzew liściastych.

Wykonanie żywopłotów z grabów okazały się najodpowiedniejszym sposobem włączenia zieleni do zabudowy, jako że drzewo to rośnie lokalnie, a przy tym nie wymaga intensywnej pielęgnacji. Powszechne w mieście graby zachowują liście zimą, wytrzymują znaczne prędkości wiatru i wymagają jedynie dwóch do trzech przycinań w ciągu roku. Ponadto dobrze znoszą niskie temperatury zimą.

Zieleń zaprojektowana przez pracownię tworzy żywopłot o łącznej długości ośmiu kilometrów. Obok biurowca o powierzchni 41 370 m2 znajduje się mniejszy trójkątny budynek, który przykryty został ogólnodostępnym trawnikiem. Taka kompozycja zainspirowana jest koncepcją urbanistyczną, gdzie zacierają się granice między pojęciem miasta i parku. Rzeczywiście, duże zielone przestrzenie przeplatają się z miejską zabudową, tworząc przyjazne miejsce dla mieszkańców.

Zielona fasada z żywopłotu

Urbanistyka ekologiczna i zielona fasada

W nowym centrum miasta zbiegają się trzy zupełnie różne podejścia do planowania miasta i architektury. Z jednej strony w oczy rzuca się surowość wieży Dreischeibenhaus, z drugiej – lekkość bryły teatru Schauspielhau. Teraz do tego różnorodnego zestawienia dołączyła zupełnie nowa wizja przestrzeni miasta – ubranej w zieleń i dynamiczne formy, reprezentowana przez fasady biurowca Kö-Bogen II. Każdy element placu jest świadectwem czasów, w których powstawał – obiekty nie konkurują ze sobą, a uzupełniają się. Ukończenie fasady biurowca stanowi ostatni etap projektu przekształcania serca miasta.

Zielona fasada z żywopłotu

Największa zielona fasada w Düsseldorf – metryczka projektu

typ projektu: zielona fasada

inwestor: CENTRUM Projektentwicklung i B&L Group

pracownia: Ingenhoven Architects

realizacja: 2020

lokalizacja: Düsseldorf, Niemcy

opracowanie: Wiola Imiolczyk

Zielona fasada z żywopłotu

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!