Trendy

Walentynkowy mural w Bristolu autorstwa Banksy'ego

Rodzinne miasto Banksy'ego dostało ładny prezent z okazji dnia zakochanych. Artysta w swojej nowej pracy mówi o miłości, ale robi to w charakterystycznej dla siebie konwencji.

Rodzinne miasto Banksy'ego dostało ładny prezent z okazji dnia zakochanych. Artysta w swojej nowej pracy mówi o miłości, ale robi to w charakterystycznej dla siebie konwencji.

Mural Banksy

Sztuka street artu w mieście może mieć różne oblicza. Od wielkoformatowych prac, jak największy mural świata, powstały na elewacji ogromnego, betonowego silosa, po małe dzieła, które niosą ze sobą ogromny ładunek treściowy i emocjonalny. Do tej drugiej grupy zaliczamy prace brytyjskiego artysty Banksy'ego. Zajmujący się graffiti Banksy od lat dekoruje ściany na całym świecie. Tym razem artysta postanowił podarować prezent swojemu rodzinnemu miastu. Była ku temu dobra okazja, jako że nowa praca pojawiła się w dniu zakochanych. Walentynkowy mural przyozdobił elewację budynku przy ulicy Marsh Lane.

Nowa praca przedstawia strzelającą z procy dziewczynkę. Wystrzelony przez nią pocisk trafia w cel, który rozbryzguje się na tynku tworząc kompozycję z czerwonych kwiatów. Artysta posłużył się typową dla siebie techniką szablonu. Postać odrysowana jest za pomocą czarnej farby. Rysunek jak zwykle odznacza się dużą szczegółowością i precyzją wykonania. O autentyczności pracy poinformował sam artysta, publikując na swoim Instagramie informacje o tym, jak odnaleźć mural.

Dom, na którego ścianie pojawiła się praca, mieści się w dzielnicy Barton Hill i należy do Edwina Simonsa. Właściciel obiektu dzień przed walentynkami obchodził dwoje 67. urodziny. Niestety w ciągu zaledwie 48 godzin od powstania dzieła, praca została zniszczona. Dewastacji dokonano za pomocą różowego sprayu.

Mural Banksy

Banksy królem street artu

Banksy znany jest publiczności na całym świecie. Artystycznie aktywny od lat 90. wciąż pozostaje anonimowy. Tworzy w nurcie pop-artu, posługując się motywami zaczerpniętymi z kultury masowej. Interesują go bieżące wydarzenia i to właśnie o nich opowiada w swoich muralach. Robi to czasem w sposób zabawny, a czasem wręcz wstrząsający. Na swoim koncie ma liczne prace, z których wiele osiąga zawrotne ceny. Wystarczy wspomnieć „Dziewczynkę z balonem”, która została sprzedana za ponad milion funtów. Chociaż dzieła Banksy'ego stworzone zostały z myślą o przestrzeni miasta, na całym świecie znajdują się liczne muzea i galerie, w których można oglądać jego dzieła.

Szablony Banksy'ego bardzo często są silnie osadzone w kontekście miejsca, do którego zostały przewidziane. Tematyka, która go zajmuje, to przede wszystkim wojna i kapitalizm, dlatego w jego pracach nierzadko pojawiają się policjanci i żołnierze, ale też dzieci i osoby starsze. Jako artysta kompletny Brytyjczyk tworzy także rzeźby oraz instalacje. Zajmuje się również przerabianiem słynnych dzieł malarskich, jak Liliowe jezioro Moneta, gdzie w sielskim przedstawieniu natury artysta umieścił sklepowy wózek.

Mural Banksy

Walentynkowy mural w Bristolu autorstwa Banksy'ego – metryczka projektu

typ projektu: mural

artysta: Banksy

realizacja: 2020

lokalizacja: Bristol, Wielka Brytania

opracowanie: Wiola Imiolczyk

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!