Publiczne

Ogrody deszczowe w Gdyni

Gdynia stawia na ogrody deszczowe, gdzie sadzone są rośliny wykorzystujące wodę deszczową. Takie rozwiązania minimalizuje stratę wody w miejscach o powierzchni nieprzepuszczalnej.

Gdynia stawia na ogrody deszczowe, gdzie sadzone są rośliny wykorzystujące wodę deszczową. Takie rozwiązania minimalizuje stratę wody w miejscach o powierzchni nieprzepuszczalnej.

Ogrody deszczowe w Gdyni

Ogrody deszczowe stały się jednym z ulubionych rozwiązań architektów krajobrazu zajmujących się zielenią miejską. Podczas gdy świat stara się zwalczać skutki zmian klimatycznych, ogrody deszczowe wydają się idealnym pomysłem w miastach, gdzie wysokie temperatury i problemy z wodą opadową są szczególnie uciążliwe. Ogrody deszczowe mają za zadanie infiltrować wodę opadową do gruntu. Zamiast utraty wody poprzez jej odprowadzenie do systemu kanalizacyjnego, ogród pozwala na zatrzymanie cieczy w środowisku – nasadzenia wchłaniają wodę.

Po tego typu rozwiązanie postanowiła sięgnąć Gdynia. Najnowszy ogród deszczowy założony został jesienią przy jednej z głównych ulic biegnących przez Trójmiasto. Elegancki ogród współgra z nadmorskim krajobrazem miasta, a jednocześnie jest pożyteczny. Pozwala on na osuszenie terenu po intensywnych opadach. To przyjazne środowisku, a przy tym błyskotliwe w swojej prostocie rozwiązanie to element strategii miasta opartej na działaniach proekologicznych.

Ogrody deszczowe w Gdyni

Rośliny w ogrodzie deszczowym

Charakterystyczną cechą ogrodów deszczowych jest odpowiedni dobór roślin. Powinny znaleźć się tam takie nasadzenia, które będą usuwały zanieczyszczenia z wód opadowych spływających z powierzchni nieprzepuszczających, czyli jezdni, chodników i dachów. Niektóre rośliny posiadają system korzeni i kłączy, które potrafią przechwycić i zatrzymać szkodliwe substancje. Tak zwane rośliny hydrofitowe wymagają odpowiedniego podłoża. W Gdyni zastosowano warstwy gliny, która ogranicza przepływ wody głębiej, tworząc lokalne zastoiska.

W ogrodzie pojawiły się rośliny odporne zarówno na długie okresy suszy, jak i okresowe zalewanie. Ważnym był także wybór roślin rodzimych, typowych dla naszego klimatu. Należą do nich wierzba purpurowa, rdest wężownik, przywrotnik ostroklapowy, kosaśce żółte i syberyjskie oraz paproć pióropusznik strusi. Za dobór roślin odpowiedzialny był zespół specjalistów.

Udało się zaaranżować estetyczny, mały ogród deszczowy, który na dodatek nie wymaga prowadzeniu wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Ograniczone zostają konieczności regularnego podlewania oraz nawożenia roślin. Jak się okazuje, ogród deszczowy nie tylko jest łatwy w utrzymaniu, ale też sprawdza się lepiej niż typowy trawnik – potrafi on bowiem zatrzymać nawet 30-40% więcej wody niż zielona połać trawnika.

Miasto prowadzi intensywny program zagospodarowania wód opadowych. Zalicza się do niego zwrot kosztów, o jaki ubiegać się mogą mieszkańcy, którzy pragną przy swoich nieruchomościach założyć ogrody deszczowe.

 

Ogrody deszczowe w Gdyni

Ogrody deszczowe w Gdyni w dobie zmian klimatycznych – metryczka projektu

typ projektu: ogród miejski

inwestor: Miasto Gdynia

realizacja: 2019

lokalizacja: Gdynia

opracowanie: Wiola Imiolczyk

Ogrody deszczowe w Gdyni

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!