kızılay odtülüler dershane

Plac

Zieleń na placu Kolegiackim w Poznaniu

W ubiegłym roku ruszyły prace nad przebudową placu Kolegiackiego w Poznaniu. Integralną częścią projektu placu jest zieleń. Po skończonej rewaloryzacji przestrzeń placu ma zyskać zupełnie nową jakość.

W ubiegłym roku ruszyły prace nad przebudową placu Kolegiackiego w Poznaniu. Integralną częścią projektu placu jest zieleń. Po skończonej rewaloryzacji przestrzeń placu ma zyskać zupełnie nową jakość.

Zieleń na Placu Kolegiackim w  Poznaniu

Plac Kolegiacki w Poznaniu swoją nazwę zawdzięcza kolegiackie farnej św. Marii Magdaleny, która powstała w tym miejscu w XIV wieku. Budowla wraz z monumentalną wieżą przez lata była symbolem miasta i determinowała jego sylwetę. W ubiegłym roku rozpoczęły się prace przebudowy placu, które potrwać mają do końca 2020 roku. Konkurs na koncepcję rewaloryzacji tej przestrzeni wygrała pracownia architektoniczna URBANTECH – Krzysztof Urbaniak.

Zgodnie z zapisami w planie zagospodarowania przestrzennego ma tutaj powstać nowa przestrzeń publiczna z preferencją dla ruchu pieszego, powiązana z sąsiednimi wnętrzami urbanistycznymi. Plac Kolegiacki ma stać się centrum nowego założenia, z obeliskiem na zamknięciu osi zbiegających się wokół placu ulic. Ważnym elementem będzie też fontanna w formie rozrzeźbionego kamiennego parawanu, po którym spływać będzie woda. Wokół fontanny pojawi się roślinność, zaś sam element małej architektury zostanie wyeksponowany poprzez odpowiednio zaprojektowany system podświetleń.

Zieleń na Placu Kolegiackim w  Poznaniu

Bujne platany w centrum Poznania

Kluczowym elementem projektu rewaloryzacji placu Kolegiackiego w Poznaniu jest zieleń. Pośrodku placu stanąć ma czternaście wielopiennych platanów klonolistnych o bujnych i okazałych koronach. Gatunek ten osiąga wysokość nawet kilkunastu metrów i jest częstym wyborem w reprezentacyjnych przestrzeniach miejskich. Drzewa mają ozdobić północną część placu od strony Hotelu Kolegiackiego. Pod drzewami posadzone zostaną pnącza trzmieliny.

Platany nie będą jedynym zielonym elementem założenia. W zachodniej części placu od strony probostwa farnego mieści się Ogród Sztuk, który zazielenił się już wcześniej. Znalazły się tutaj graby i lipy oraz liczne krzewy, a oprócz nich pojawi się także trawnik w otoczeniu żywopłotu z cisów. Trawnik ozdobią sadzonki tulipanów. Znajdująca się pośrodku placu fontanna obsadzona zostanie bukszpanem i trawami ozdobnymi.

Wcześniej na placu Kolegiackim rosły stare akacje. Drzewa nie zostały wycięte, a przesadzone i obecnie znajdują się na ulicy Krzywoustego.

Zieleń na Placu Kolegiackim w  Poznaniu

Zegar Historii na Placu Kolegiackim w Poznaniu

Elementem, który identyfikować będzie plac po zakończeniu rewaloryzacji, będzie Zegar Historii, symbolicznie przedstawiający dzieje kolegiaty. Zegar ustawiony zostanie w centralnym miejscu placu – z jednej strony będzie on spinał przestrzeń, a z drugiej dzielił ją symbolicznie na część rekreacyjną z fontanną, wysoką zielenią i miejscami odpoczynku oraz na część historyczno-edukacyjną.

Zieleń na Placu Kolegiackim w  Poznaniu

Zieleń na placu Kolegiackim w Poznaniu – metryczka projektu

typ projektu: rewaloryzacja placu miejskiego

pracownia: URBANTECH – Krzysztof Urbaniak

projekt: 2016

Zieleń na Placu Kolegiackim w  Poznaniu

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!