Ogrody Prywatne

Projekt ogrodu o wydłużonym planie działki

Projektując wąskie, a przy tym długie ogrody, trzeba dobrze przemyśleć rozmieszczenie poszczególnych stref oraz sposób ich skomunikowania. Przykładem bardzo funkcjonalnej koncepcji zagospodarowania tego typu działki jest projekt ogrodu pod Wieliczką

Projektując wąskie, a przy tym długie ogrody, trzeba dobrze przemyśleć rozmieszczenie poszczególnych stref oraz sposób ich skomunikowania. Przykładem bardzo funkcjonalnej koncepcji zagospodarowania tego typu działki jest projekt ogrodu pod Wieliczką

Projekt ogrodu na wydłużonej działce

Projektowany ogród zlokalizowany jest nieopodal Wieliczki, a jego powierzchnia mierzy aż 3000 m2. To, co charakteryzuje projekt , to kształt parceli, który na pierwszy rzut oka może wydawać się trudny do zagospodarowania. Inwestorzy poprosili pracownię architektury krajobrazu New Garden Style o pomoc w zaplanowaniu przestrzeni. Architekci specjalizujący się w projektach ogrodów nowoczesnych stworzyli wokół domu funkcjonalną i estetyczną przestrzeń. 

Projekt ogrodu na wydłużonej działce

Ogród w nowoczesnym stylu

Założeniem projektowym było, aby finalny efekt był funkcjonalny, a ogród nie wymagał zbyt dużych nakładów pracy w utrzymaniu. Szkielet ogrodu stanowią zimnozielone rośliny, zaś zadaniem lawendy, rozplenicy i hortensji jest ukwiecenie przestrzeni w ciepłych okresach roku. Projektanci wydzielili poszczególne strefy ogrodowe, tworząc przejrzystą i klarowną koncepcję. Przed domem znalazła się część reprezentacyjna z podjazdem i garażem, z drugiej strony domu zaproponowana została część rekreacyjna z ogrodem właściwym oraz przestrzenią do wypoczynku. Istotnym okazało się połączenie ze sobą ogrodowych przestrzeni w taki sposób, aby tworzyły one razem spójną całość.

Kubatura budynku jest prosta i nowoczesna. Doskonale koresponduje z minimalistycznym projektem ogrodu. Na jego tyłach przewidziano taras z jacuzzi oraz leżakami. Tam też, pod ażurowym zadaszeniem, przewidziano umieszczenie kompletu mebli wypoczynkowych. Z tarasu poprowadzona została prosta aleja, która biegnie ku znajdującym się w najdalszej części działki dwóm ogrodowym wnętrzom. Pierwszym z nich jest nowoczesna altana z miejscem do wspólnych posiłków. Schodząc kilka stopni niżej można dostać się do części wypoczynkowej z ogrodową huśtawką o minimalistycznej konstrukcji. Zarówno altana, jak i huśtawka zaproponowane zostały w tej samej stylistyce, kontynuowanej także w pozostałych częściach ogrodu.

Projekt ogrodu na wydłużonej działce

Projekt nawierzchni w ogrodzie

W nowoczesnym ogrodzie dobrze spisują się proste linie i zgeometryzowane kształty. W projekcie ogrodu pod Wieliczką zaproponowane zostały jasno wyznaczone ciągi komunikacyjne. Biegnąca w głąb ogrodu aleja poprzecinana została wąskimi pasami z płyt bielonego betonu architektonicznego – nieodzownego elementu każdego nowoczesnego ogrodu. Umiejętne przeplatanie różnych nawierzchni pozwala uniknąć monotonnych rozwiązań. Ten sam zabieg zastosowany został w części frontowej ogrodu, gdzie szeroki podjazd mógłby zakłócać ogólną koncepcję. W tym jednak przypadku tworzy on ciekawy element całego założenia, spójnie współgrający z nowoczesną stylistyką.

Projekt ogrodu na wydłużonej działce

Projekt ogrodu o wydłużonym planie działki – metryczka projektu

typ projektu: ogród przydomowy

inwestor: prywatny

pracownia: New Garden Style / www.newgardenstyle.pl

projekt: 2020

lokalizacja: okolice Wieliczki

projektowana powierzchnia: 3000 m2

opracowanie: Wiola Imiolczyk

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!