Trendy

Nowoczesna aranżacja ogrodu - modne pomysły na piękny ogród

Odpowiednie zagospodarowanie terenu przydomowego to bardzo ważna kwestia. Zobacz pomysły na aranżacje ogrodu.

1. Ogrody przydomowe – krótkie wprowadzenie, zalety i wady

aranżacja ogrodu

Odpowiednie zagospodarowanie terenu przydomowego to bardzo ważna kwestia. Urządzenie ogrodu w naszej przestrzeni pod gołym niebem przyniesie wiele miło spędzonych godzin z rodziną czy przyjaciółmi w ciepłe dni, a przez cały rok może także zapewni wygłuszenie i izolację od hałasów pochodzących z zewnątrz. Ogród przed domem wpływa także kojąco na zmysły i pozwoli nabrać energii do pracy. Wybranie odpowiedniej aranżacji ogrodu przydomowego czy działki nie jest jednak zadaniem łatwym. Właśnie dlatego w tym rankingu przedstawiamy Wam kilka przykładów ciekawych stylów ogrodów i kluczowych ich elementów. Miłej lektury!

2. Aranżacja ogrodu - kilka wskazówek na sam początek

Przed przystąpieniem do zakupów powinniśmy dokładnie zaplanować rozkład elementów ogrodu na naszym wolnym terenie. Do tego warto wziąć miarę i poznać rozmiary powierzchni ogrodu przydomowego. Zastanówmy się, jakie wyposażenie i atrakcje chcielibyśmy umieścić w naszym ogrodzie. Mogą być to palenisko, grill, wiata, stół i krzesła do wypoczynku, oczko wodne czy mały staw. Wybór zbyt wielu elementów może spowodować chaos i brak wolnej przestrzeni, najlepiej dopasować ich ilość do wielkości naszej powierzchni.

Ranking najpopularniejszych form aranżacji ogrodów

2.1 Ogród nowoczesny
Jedną z najbardziej prostych i minimalistycznych aranżacji ogrodów przydomowych jest styl nowoczesny. Przestrzeń zagospodarowana w ten sposób utrzymuje pełna harmonię z minimalistycznymi fasadami oraz wnętrzami domów. Przeważają wyraźne linie i figury. Nowoczesny ogród zatem charakteryzuje się równo przystrzyżonymi krzewami iglastymi oraz żywopłotem. Wykończenie ścieżek nawiązuje do stylistyki budynku. Wśród materiałów wyposażenia domu i ogrodu znajdziemy drewno, metal, szkło i pleksi. Z zamysłem prostoty i minimalizmu kłóciłyby się natomiast ozdoby i drobne detale w wyposażeniu.


aranżacja ogrodu

Spośród roślin wybierzmy te, które dobrze uzupełnią nasz nowoczesny ogród swoim kolorem i kształtem. Nie powinny one jednak stanowić centrum naszej uwagi, gdyż ta ma należeć do ogólnej kompozycji całego ogrodu. Najlepiej sprawdzą się gatunki ozdobne całoroczne. Należą do nich np. lawenda, tuje, ozdobne trawy, bukszpan czy niektóre rodzaje bambusów. Finalizując wykończenie nowoczesnego ogrodu, warto zadbać o efektowne oświetlenie. Odpowiednio ukryte w murkach diody LED nadadzą wieczorami charakteru naszemu ogrodowi. Tak oświetlonedom i ogród razem stworzą wspaniała kompozycję.

2.2 Ogród japoński

Decydując się na stworzenie ogrodu japońskiego zacząć należy od przygotowania zróżnicowanego ukształtowania terenu, gdyż ogród ma być odzwierciedleniem japońskiego krajobrazu. Cechą charakterystyczną tego rodzaju aranżacji ogrodu są zbiorniki wodne, kamienie oraz roślinność o wymyślnych kształtach. Wszystkie te elementy mają swoją symbolikę. W ogrodach japońskich o większych rozmiarach często natkniemy się także na fantazyjne mostki przecinające stawy i strumienie. Dostępna w ogrodzie przed domem powierzchnia nie zawsze może jednak pozwolić na takie rozwiązania.

Wybierając roślinność do japońskiego ogrodu przed domem warto rozważyć jaśminowca, azalię japońską, rododendron, zawilce oraz dalie. Decydując się na drzewa, polecamy zwrócić szczególna uwagę na wiśnie, sosnę japońską oraz drobnokwiatową, magnolię czy klon japoński.

2.3 ogród zimowy - czyli całoroczny ogród w szkle

aranżacja ogrodu

To bardzo ciekawa pozycja, która wymaga najlepiej zagospodarowania miejsca i stworzenia zabudowy już w trakcie powstawania domu. Ta aranżacja ogrodu najczęściej występuje w formie szklanej konstrukcji połączonej z domem. Dzięki temu istnieje możliwość stworzenia bezpośredniego przejścia z domu do ogrodu bez konieczności wychodzenia na podwórze. Istnieją różne zastosowania ogrodu zimowego. Poza oranżerią może on pełnić funkcję słonecznego pokoju dziennego. Tak działający dom i ogród stanowią całość nie tylko pod względem wizualnym, ale i funkcjonalnym. Od tej decyzji zależeć będzie konieczność inwestycji w szkło termoizolacyjne i ogrzewanie pomieszczenia, a także wybór roślin – sezonowych lub całorocznych.

2.4 ogrody wiejskie

aranżacja ogrodu

To najbardziej kolorowa, a zarazem praktyczna opcja. Poza funkcją dekoracyjną w postaci różnokolorowych kwiatów, znajdziemy także grządki warzywne oraz rośliny ziołowe. Dzięki temu niskim kosztem sami wyhodujemy produkty, które w przyszłości znajdą się na naszym stole obiadowym. Te pewnością będą zdrowe i pyszne.

Dobrym wyposażeniem tego ogrodu przez domem będą wiklinowe lub drewniane meble, palenisko czy zabudowa grilla. Interesującym dodatkiem ogrody wiejskiego przy domu okażą się wymyślnych kształtów konary, gałęzie i korzenie.

Popularne rośliny znajdowane w wiejskich ogrodach przydomowych to gatunki naturalnie występujące w Polsce. Kwiaty i krzewy obcego pochodzenia nie pasują do idei ogrodu wiejskiego.

2.5 ogrody angielskie
Ta forma aranżacji ma za zadanie naśladować naturę. Ogrody angielskie cechują się nieregularnym ułożeniem roślin, krzewów i drzew, które rosną w swojej naturalnej formie. Planowanie przestrzeni jest swobodne. W takiej aranżacji ogrodu znajdziemy ozdoby, rzeźby, donice pełne detali, a także oczka wodne i strumyki. Ścieżki natomiast mają kształt krętych linii prowadzonych między zagajnikami.

Do wyboru roślin proponujemy Floksy, Nagietki, Kosmosy, Jaśminowca czy Budleję.

3. Od czego zacząć aranżacje ogrodu?

Na początku należy rozważyć różne umiejscowienie elementów oraz to, jak ono wpłynie na nasz teren w przyszłości. Istotną rolę odgrywa położenie ogrodu względem domu. Jeśli zielona przestrzeń jest na zachód od budynku, to posadzenie w niej szybko rosnących w górę drzew przyniesie popołudniami cień do naszych pomieszczeń domowych. Wpływ na to może mieć także żywopłot. Żywe ogrodzenie nada naszemu lokum izolacji od świata zewnętrznego, a także doda nam poczucia intymności. Warto jednak przemyśleć czy użyjemy do jego stworzenia krzewów szybkorosnących takich jak Tuja Brabant, czy lepiej postawić na wolniej rosnące gatunki np. cis.

4. O czym nie możesz zapomnieć w swoim ogrodzie?

Założenie ogrodu to dopiero początek. Z biegiem czasu konieczne będzie wykonanie prac, zapewniających utrzymanie go w zadbanym stanie. Potrzebne nam do tego będą liczne narzędzia takie jak podkaszarka, kosiarka czy opryskiwacz. Wymagają one pewnej ilości miejsca do przechowywania. Przydałby się nam zatem składzik lub dodatkowe miejsce w garażu. Bardzo pomocny okazałby się także automatyczny system nawadniania. Wyręczyłby nas w czynności podlewania roślin w czasie ciepłych dni. Najlepiej byłoby się na niego zdecydować jeszcze przed założeniem ogrodu, gdyż zamontowanie podziemnej konstrukcji kanałów nawadniających wymagałoby przekopania dużej części naszego ogrodu.

Artykuł sponsorowany 

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!