Ogrody Prywatne

Zielone patio wewnątrz meksykańskiego domu

Patio to charakterystyczny dla tradycji iberoamerykańskiej element architektury budynku. Obrośnięty zielenią tworzy przyjemną oazę w upalne dni. Oto jego bardzo współczesna wersja połączona z doskonałą architekturą spod ręki Esrawe Studio.

Patio to charakterystyczny dla tradycji iberoamerykańskiej element architektury budynku. Obrośnięty zielenią tworzy przyjemną oazę w upalne dni. Oto jego bardzo współczesna wersja połączona z doskonałą architekturą spod ręki Esrawe Studio.

Patio w domu jednorodzinnym

Właściciel pracowni Esrawe Studio, Hector Esrawe zaprojektował wyjątkowy dom mieszkalny zlokalizowany w Mexico City. Budynek wykonany z czerwonej cegły skrywa w swoim wnętrzu dziedziniec w formie patio, który zapewnia mieszkańcom prywatność i osłonięcie od wzroku sąsiadów, czy przechodniów. Dodatkowo dużym atutem takiego rozwiązania jest stworzenie przestrzeni dającej chłód w upalne dni. Nowoczesne patio doskonale komponuje się z minimalistyczną bryłą obiektu i stanowi zarówno estetyczny, jak i funkcjonalny atut projektu.

Wewnętrzne patio ze wszystkich stron otaczają obszerne przeszklenia, przez które zieleń dziedzińca wdziera się do wnętrza budynku. Olbrzymie okna widoczne są dopiero od strony dziedzińca, zewnętrzne elewacje niemal w całości są ich pozbawione. Bujna, tropikalna zieleń pięknie koresponduje z wąskimi, czerwonymi cegłami, którymi pokryte są ściany obiektu.

Patio w domu jednorodzinnym

Dom skrywający ogród

W opracowanym projekcie zarówno architektura, jak i zielone wewnętrzne przestrzenie stanowią równoważne elementy. Budynek złożony z dwóch równolegle usytuowanych bloków oparty jest na planie litery C. Czwarta ściana, domykająca przestrzeń wewnętrznego dziedzińca, wykończona została szarym, surowym betonem.

Bryła obiektu zamyka w sobie patio otoczone rabatami zieleni. Dziedziniec założony został nieco poniżej poziomu parteru budynku – prowadzi do niego kilka stopni. Patio wyłożone zostało nieregularnymi kamieniami, dającymi bardzo naturalny efekt. Wrażenie dzikiego ogrodu potęguje także nieregularność zielonych rabat zasadzonych po obu stronach dziedzińca. Niezwykle bujne, niskie zielone nasadzenia uzupełniają pojawiające się gdzieniegdzie wyższe drzewa.

Rośliny pną się także po betonowej ścianie. Na niej umieszczono również wiszące doniczki, które stanowią ożywiający element surowej kompozycji.

Zieleń nie wyrasta jedynie z rabat na dziedzińcu. Swobodnie spływa ona też po elewacjach wewnętrznych z dachu, na którym znajduje się taras. Zielony dach stanowi drugą, ukrytą przestrzeń prywatną domowników, w której mogą oni oddawać się odpoczynkowi. Całe założenie tworzy wrażenie introspektywnego obiektu, w którym ogród pełni rolę rdzenia łączącego wszystkie obszary domu.

Patio w domu jednorodzinnym

Zielone patio wewnątrz meksykańskiego domu – metryczka projektu

typ projektu: patio

inwestor: prywatny

koncept architektoniczny: Esrawe Studio

architektura krajobrazu: Entorno Taller de Paisaje

realizacja: 2019

lokalizacja: Mexico City, Meksyk

projektowana powierzchnia: 576 m2

zdjęcia: César Béjar

opracowanie: Wiola Imiolczyk

 

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!