Belgijskie miasto Leuven zorganizowało konkurs na przygotowanie planu urbanistycznego centrum dzielnicy Heverlee. Swój projekt przedstawiła między innymi polska pracownia Atelier Starzak Strebicki, który decyzją jury zajął drugie miejsce.
Leżąca na południu miasta Leuven dzielnica Heverlee charakteryzuje się zwartym rdzeniem mieszkalnym oraz niewielkimi odległościami pomiędzy głównymi obszarami życia publicznego. Władze miasta, w myśl prowadzonej proekologicznej polityki, postanowiły o utworzeniu zielonego centrum dzielnicy, gdzie uspokojony zostałby ruch samochodowy, a mieszkańcom oddane zostałyby nowe ścieżki rowerowe i zieleń.
Polska pracownia projektowa Atelier Starzak Strebicki nie po raz pierwszy wystartowała w konkursie architektonicznym w Belgii. Wcześniej architekci zdobyli pierwszą nagrodę w konkursie na budynek szkoły podstawowej w Dilbeek. Tym razem architekci przygotowali plan urbanistyczny centrum dzielnicy, który obejmował projekt zagospodarowania byłego budynku ratusza oraz terenów sportowo-rekreacyjnych, do których należały obiekty klubu tenisowego, parking i park.
Rewitalizacja starego ratusza
Budynek starego ratusza znajduje się w centralnej lokalizacji założenia, o czym stanowią jego dawna prospołeczna funkcja i publiczny charakter. Projektanci nie chceli rezygnować ze społecznej użyteczności obiektu, dlatego zaproponowali założenie tam lokalnego centrum kultury, które mogłoby przynieść miastotwórczą i kulturotwórczą wartość dla mieszkańców. W sąsiedztwie ratusza postały trzy pawilony, które razem z znim stworzyły nową miejską agorę dla spotkań. Na tyłach ratusza zaplanowana została dodatkowa przestrzeń z niskimi schodkami, które służyć miałoby odpoczynkowi. Jednocześnie przestrzeń ta mogłaby służyć jako scena dla przedstawień teatralnych.
Przednia część dziedzińca zaaranżowana została w taki sposób, by zarówno zachęcić spacerowiczów do chwili odpoczynku, jak i zagwarantować przestrzeń dla odbywającego się tutaj raz w tygodniu targu. Zdecydowano o wykorzystaniu pół utwardzonych i pół zielonych chodników, które zapewniają trwałość i dostępność dla wszystkich użytkowników. Zgodnie z ideą projektowania uniwersalnego zlikwidowane zostały także schody do ratusza, które ograniczały dostępność osobom z trudnościami w poruszaniu się.
Urbanistyczny powrót do natury
Projektantom zależało, aby w nowej przestrzeni miasta mógł nastąpić powrót do naturalnego ekosystemu. W związku z tym zadbano, aby planowane działania przestrzenne prowadzone były z uwzględnieniem zielonych terenów wzdłuż rzeki. Zaproponowano kompleksową reorganizację struktury łączącej korty tenisowe i parking. Zlikwidowany został dotychczasowy plac parkingowy , zaś dotychczasowe boiska przeniesione zostały do wielofunkcyjnego i przyjaznego środowisku kompleksu sportowo-rekreacyjnego.
Dwupiętrowy obiekt sportowy doskonale wpisuje się w otaczający go krajobraz. Jego elewacja pokryta została siatką z rosnącymi zielonymi pnączami. Aby jeszcze wyraźniej zintegrować teren sportowo-rekreacyjny z zielonym założeniem, zaprojektowany został nowy park, stanowiący rozszerzenie naturalnego parku i przybliżający rzekę do publicznej przestrzeni miasta.
Zielone miasto czyli plan urbanistyczny centrum belgijskiego Heverlee – metryczka projektu
typ projektu: plan centrum dzielnicy
inwestor: władze miasta Leuven
pracownia: Atelier Starzak Strebicki / www.starzakstrebicki.eu
zespół projektowy: Jola Starzak, Dawid Strębicki, Anastasiia Oksiukovska, Natalia Álvarez Alonso
Anna Śmierzchalska
projekt: 2019
lokalizacja: Heverlee, Leuven, Belgia
projektowana powierzchnia: 16,2 ha
opracowanie: Wiola Imiolczyk
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze