Ulica

Mural Flora i Florian w Katowicach

Katowice to miasto, którego wizerunek w dużej mierze tworzą liczne murale na ścianach kamienic. Jedną z nowszych prac jest przedstawienie Flory i Floriana, które pojawiło się na ścianie budynku obok Muzeum Walcownia

Katowice to miasto, którego wizerunek w dużej mierze tworzą liczne murale na ścianach kamienic. Jedną z nowszych prac jest przedstawienie Flory i Floriana, które pojawiło się na ścianie budynku obok Muzeum Walcownia w Katowicach. Jej autorką jest Mona Tusz.

Mural Flora i Florian w Katowicach

Katowicki mural pojawił się na ścianie budynku zlokalizowanego w dzielnicy Szopienice. Budynek mieści się tuż obok Muzeum Hutnictwa Cynku Walcownia, przy ulicy Roździeńskiej. Autorką muralu jest znana artystka działająca w przestrzeni miejskiej – Mona Tusz. Artystka wykonała szereg imponujących prac, takich jak ogromny mural zdobiący elewacje urzędu miasta, czy znajdujący się w Łodzi mural „Yule” 

Mona Tusz zdążyła już przyzwyczaić nas do swojego oryginalnej estetyki oraz wyboru tematów. Tym razem artystka postanowiła sięgnąć do postaci Flory i Floriana.

Motywem przewodnim muralu jest alegoria ery poprzemysłowej oraz ciągłości życia. Na katowickim murze pojawia się kobieta – Flora, czyli uosobienie sił przyrody, a także on – Florian, patron hutników i strażaków. Flora sieje rośliny, a podlewa je życiodajną wodą. Florian używa wody do gaszenia pożarów. Obie postaci ujęte są w kształt okręgu, a wokół nich wiją się pędy dzikich roślin. Pośród nich wplecione zostały industrialne motywy, jak taśma produkcyjna. Tłem dla przedstawienia jest głęboka czerń elewacji budynku.

Mural powstał podczas odbywającego się w Muzeum Walcownia wydarzenia „Festiwal Murali?” – projektu dofinansowanego z Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Wybrana tematyka nie jest bez znaczenia. Motywy industrialne wchodzące w relacje z dzikimi roślinami mają skłaniać do dyskusji na temat hutnictwa i środowiska oraz wpływu pierwszego na drugie. W dobie niepokojących zmian, które zachodzą w środowisku naturalnym, temat muralu wydaje się bardzo aktualny i słusznie poruszany.

Mural Flora i Florian w Katowicach

Mona Tusz – artystka z Katowic

Mona Tusz to artystka, której głównym polem działania jest malarstwo uliczne. Poza nim twórczyni szopienickiego muralu zajmuje się także fotoreportażem społecznym, grafiką, rzeźbą i scenografią. W swoich wielkoformatowych pracach w przestrzeni miejskiej Mona Tusz często sięga po technikę mozaiki oraz wykorzystanie różnych materiałów, jak drewno czy metal.

Murale wykonane przez artystkę często oscylują wokół baśniowej tematyki. Za każdym razem udaje jej się stworzyć na ścianie wyjątkowy, pociągający świat ducha i emocji. Jej twórczość charakteryzuje się dużą szczegółowością i precyzją detalu. Kosmiczne struktury i tajemnicze stworki wraz z drobnymi motywami i wyważoną kolorystyką tworzą piękne kompozycje ścienne.

Jedną z ciekawszych prac artystki w przestrzeni Katowic było wielkoformatowe dzieło przy ulicy Młyńskiej, które już niedługo zostanie zakryte przez powstający tam hotel.

Mural Flora i Florian w Katowicach

Mural Flora i Florian od Mona Tusz w Katowicach – metryczka projektu

typ projektu: mural

inwestor: Muzeum Walcownia

autorka projektu: Mona Tusz

realizacja: 2019

lokalizacja: ul. Roździeńska, Katowice

zdjęcia: Muzeum Walcownia

opracowanie: Wiola Imiolczyk

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!