kızılay odtülüler dershane

Trendy

Kontrasty świata na muralach

Siedem kolaży tureckiego artysty Uğura Gallenkuşa pojawi się na ścianach budynków w pięciu polskich miastach. Obrazy mówią o kontrastach współczesnego świata

Siedem kolaży tureckiego artysty Uğura Gallenkuşa pojawi się na ścianach budynków w pięciu polskich miastach. Obrazy mówią o kontrastach współczesnego świata między rzeczywistością krajów rozwiniętych a sytuacją osób mieszkających w państwach, w których panują ubóstwo, głód i wojna. Siedem kolaży tureckiego artysty pojawi się na ścianach budynków w pięciu polskich miastach. 

Kolaże Uğura Gallenkuşa

Jeszcze niedawno Uğur Gallenkuş był zwykłym mieszkańcem Stambułu. W 2015 r., głęboko poruszony tragedią mieszkańców Syrii, postanowił zrobić coś, co zwróci uwagę świata na dramatyczną sytuację w tym kraju. Tak zaczął tworzyć i publikować w internecie kolaże, polegające na zestawieniu obrazów kojarzonych ze światem Zachodu z kadrami z regionów, gdzie ludzie walczą o przetrwanie. Kontrast, który powstaje w ten sposób, skłania do refleksji i przypomina oglądającym o globalnej niesprawiedliwości.

Poruszająca wymowa tych prac sprawiła, że w ciągu ostatnich 5 lat Gallenkuş stał się uznanym twórcą digital art. Jego kolaże są bardzo popularne w mediach społecznościowych. „Przemyślany i ostry komentarz”, „obrazy otwierające oczy”, „świat kontrastów”, „obrazy jak nóż” – to tylko kilka z setek tysięcy reakcji internautów i światowych mediów na dzieła Gallenkuşa. Już w marcu br. dzieła tego tureckiego artysty pojawią się na polskich ulicach. Jego sztuka zagości na ścianach budynków w pięciu miastach. Ich mieszkańcy będą mogli zobaczyć prace Gallenkuşa w nietypowej formie – jako murale.

Twórczość Uğura Gallenkuşa szokuje, zmusza do myślenia i refleksji. W swoich kolażach zderza dwa światy: bogaty, konsumpcyjny zachód z biedą, głodem i ubóstwem na terenach, gdzie toczą się konflikty zbrojne. Zwraca uwagę świata na globalne nierówności i niesprawiedliwość. 

Źródło: Kulczyk Foundation

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!