kızılay odtülüler dershane

Porady

Obrzeża trawnikowe – jak oddzielić trawnik od ścieżki w ogrodzie

Jeżeli marzysz o wielostopniowych rabatach lub po prostu masz dosyć zarastających ścieżek, wykorzystaj obrzeża trawnikowe i ciesz się perfekcyjnym uporządkowaniem przestrzeni!

Lubisz spędzać wolne chwile na działce, podwórzu lub w ogrodzie? Z pewnością pragniesz, aby Twoja przestrzeń relaksu była doskonale zadbana. Jednak nawet staranna pielęgnacja murawy i okazów roślinnych może nie wystarczyć. Jeżeli marzysz o wielostopniowych rabatach lub po prostu masz dosyć zarastających ścieżek, wykorzystaj obrzeża trawnikowe i ciesz się perfekcyjnym uporządkowaniem przestrzeni!

Rodzaje obrzeży trawnikowych

Głównym zadaniem obrzeży trawnikowych jest powstrzymanie rozrostu roślin w niepożądanym kierunku. Tego rodzaju akcesoria ogrodnicze pomogą Ci wydzielić pojedyncze rabaty oraz wyznaczyć granice przebiegające w złożonej kompozycji. Zastosowanie ich to również doskonały sposób na wyrównanie krawędzi ścieżek ogrodowych. Każde źdźbło trawy będzie znało swoje miejsce, a dyskretny bądź – wręcz przeciwnie – dekoracyjny ogranicznik pozwoli Ci uzyskać dokładnie taki efekt aranżacyjny, jaki chcesz. Dzięki obrzeżom trawnikowym możesz zaoszczędzić czas do tej pory poświęcany na wyrównywanie krawędzi murawy i grządek kwiatowych.

Na rynku dostępne są obrzeża trawnikowe w wielu wariantach. Poszczególne modele różnią się nie tylko dekoracyjnością, ale też zastosowaniem. Ważny jest również materiał wykonania, który determinuje funkcjonalność produktu i ma znaczenie dla jego estetycznego wyglądu. Wśród oferowanych modeli znajdziesz zarówno atrakcyjne wizualnie segmenty przypominające ażurowe płotki bądź palisady, jak i neutralne dla aranżacji obrzeża, które nie odstają od ziemi.

Do najczęściej wybieranych obrzeży trawnikowych należą rollbordery – czyli rolki z pieńków połączonych dyskretnie drutem. Uniwersalny charakter drewna pozwala na wykorzystanie ich w niemal każdej aranżacji. Idealnie komponują się z roślinnością i tradycyjnymi meblami ogrodowymi. Ułożone wzdłuż ścieżek i wokół rabat zapewniają efekt stylowej palisady. Wśród drewnianych modeli obrzeży znajdziesz także płotki o dekoracyjnym charakterze.

Równie dużą popularnością poszczycić się mogą obrzeża trawnikowe wykonane z tworzywa sztucznego. Plastikowe wersje płotków wyróżniają się większą wytrzymałością i coraz częściej mają estetyczny wygląd, który imituje inny materiał wykonania. Najwięcej osób decyduje się jednak na rolki i dyskretne ograniczniki mocowane przy pomocy specjalnych kotew. Są one niezwykle skuteczne i przy tym niewidoczne, więc nie zakłócają estetyki ogrodu. Jeżeli chcesz umocnić rabaty bądź wyrównać krawędzie trawnika, nie zmieniając przy tym dotychczasowej aranżacji – stanowią dla Ciebie doskonałą alternatywę.

Oprócz najchętniej stosowanych obrzeży trawnikowych z drewna i tworzywa sztucznego do dyspozycji masz również inne ciekawe rozwiązania. Jeżeli Twoja posesja jest utrzymana w nowoczesnym i eleganckim stylu, zwróć uwagę na obrzeża wykonane z granitu bądź innych naturalnych kamieni. Z kolei w przypadku rustykalnej aranżacji rozważ wiklinowe warianty – są mniej trwalsze od drewna, jednak zapewniają niepowtarzalny efekt. Jeżeli szukasz sposobu na wyjątkowo stabilne rabaty pojedyncze lub wielostopniowe, mogą zainteresować Cię gazony z betonu.

Obrzeża trawnikowe

Jakie obrzeże trawnikowe wybrać?

Podczas aranżacji posesji największe znaczenie ma wymiar estetyczny. Pamiętaj jednak, że nie każde obrzeże poradzi sobie ze wszystkimi zadaniami, np. dekoracyjne płotki nie są w stanie ustabilizować ziemi tak, jak rollbordery. Z tego względu, zanim wybierzesz się na zakupy, zastanów się, jakich wariantów obrzeży potrzebujesz i zmierz długości, na których zamierzasz je zamontować. Przemyślane decyzje zaoszczędzą Twój czas i pieniądze.

Warto wziąć pod uwagę również obecność zwierząt na posesji. Jeżeli pachnące rabaty czasami stają się miejscem zabaw psa lub kota, pomocne mogą się okazać nieco wyższe płotki ze spiczastymi końcówkami. Tego rodzaju niewielkie, dekoracyjne ogrodzenie nie tylko odgrodzi kwiaty, ale też ochroni je przed ciekawskimi pupilami.

Jeżeli najbardziej odpowiadają Ci drewniane obrzeża trawnikowe, upewnij się, że zostały one odpowiednio zaimpregnowane – zwykle troszczy się o to producent. Pamiętaj jednak, że działanie impregnatu z czasem słabnie, dlatego, jeśli zamierzasz korzystać z obrzeży drewnianych przez wiele lat, warto od czasu do czasu poddać je konserwacji, aby zapobiec biologicznej korozji naturalnego surowca. O zabezpieczenie powierzchni elementów z tworzywa sztucznego czy kamienia nie musisz się martwić – to materiały, które świetnie radzą sobie w każdych warunkach pogodowych.

Jak układać obrzeża trawnikowe?

Po udanych zakupach czas przystąpić do montażu obrzeży. W większości sytuacji to zadanie jest na tyle proste, że można je wykonać nawet bez wcześniejszego doświadczenia. Wystarczy zamocować rollbordery czy płotki zgodnie z planem – na krawędziach trawników i rabat. W równie prosty sposób przebiega montaż dyskretnego ogranicznika, który jest przytwierdzany do ziemi specjalnymi szpilkami. Nieco więcej kłopotu może sprawić zastosowanie ciężkich, kamiennych lub betonowych konstrukcji, ponieważ wymaga to siły. Z kolei pasy z tworzywa sztucznego w rolkach powinny być częściowo zakopane w ziemi, przez co montaż może być nie tyle trudny, ile praco- i czasochłonny. Warto jednak zastosować tę metodę, gdyż powstrzymuje ona również rozrost korzeni.

Artykuł sponsorowany

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!