Porady

Różne oblicza zarządzania domowym światłem przez pilota

Coraz częściej decydujemy się na instalowanie w domach technologii, które pozwalają na zarządzanie światłem z pomocą pilota lub wręcz aplikacji w telefonie. Jakie są rodzaje technologii, na które warto postawić oraz co zyskujemy, gdy nasz dom staje się bardziej „inteligentny”?

Czasami może to być lenistwo, czasami wygoda lub wręcz konieczność. Coraz częściej decydujemy się na instalowanie w domach technologii, które pozwalają na zarządzanie światłem z pomocą pilota lub wręcz aplikacji w telefonie. Jakie są rodzaje technologii, na które warto postawić oraz co zyskujemy, gdy nasz dom staje się bardziej „inteligentny”? 

Powstaje coraz większa ilość systemów i technologii, pozwalających na obsługiwanie domowych sieci oświetleniowych z pomocą technologii bezprzewodowych różnego typu. Dzięki nim w znaczący sposób zmniejszamy wysiłek, związany z włączaniem światła, który dla niektórych osób z ograniczoną mobilnością potrafi być wręcz niewykonalny. W przypadku niektórych urządzeń zyskujemy dodatkowo szereg innych funkcjonalności, które mogą w olbrzymim stopniu ułatwić nam codzienne życie. Jakie są najpopularniejsze technologie, które pozwalają włączać i wyłączać światło z poziomu salonowej kanapy lub nawet spoza domu?

Kto ma pilota do telewizora, ten ma władzę nad światłem

Jeden z występujących na rynku od dłuższego czasu pomysłów, zakłada połączenie domowego systemu oświetleniowego z pilotem od telewizora, dzięki czemu nie trzeba martwić się o zakup kolejnego urządzenia do zarządzania w domu.

Działa on w oparciu o podczerwień i pozwala w pełni kontrolować włączanie i wyłączanie świateł w domu, po odpowiednim skonfigurowaniu poszczególnych elementów nowo powstałego systemu.

Podstawą w tej technologii jest dość już zaawansowany wiekowo mikrokontroler 8051, który jest zastosowany jako centralna jednostka zarządzająca. Odbiera sygnał wejściowy i przekazuje go dalej. Gdy na pilocie naciskamy przycisk, do mikrokontrolera jest wysyłany sygnał RC5 (częstotliwość 38 KHz). Mikrokontroler jest zaprogramowany tak, żeby dekodować sygnały i docierające do niego pulsy, a następnie przekazać je dalej do odpowiednich włączników.

Telefon w roli głównej

Coraz częściej można też zarządzać domową siecią za pośrednictwem telefonów. Odbywa się to poprzez aplikację. Technologia jest prosta i przyjazna dla domowników.

Wszystko odbywa się z poziomu panelu użytkownika, który wyświetla się na ekranie telefonu. Z niego sygnał za pośrednictwem WiFi lub BlueTooth jest przesyłany do specjalnego modemu, z którym telefon jest sparowany, a następnie do mikrokontrolerów, zarządzających lampami.

W przypadku tej technologii zyskujemy szereg dodatkowych funkcjonalności, jak choćby programowanie włączania/wyłączania światła o konkretnej godzinie oraz zmiana jego natężenia ze względu na porę dnia lub nasz aktualny nastrój, dzięki wyborowi konkretnego, zaprogramowanego wcześniej zespołu cech. Ten system wykorzystują chociażby produkty firmy Azzardo. Znajdziemy pośród nich żarówki WiFi kompatybilne z mobilną aplikacją tego samego producenta.

 zarządzanie światłem z pomocą pilota lub wręcz aplikacji

Światło sterowane radiowo

To trzecia z najczęściej wybieranych technologii, mająca wciąż swoich zwolenników. W czym jest przydatna? W porównaniu do zarządzania światłem za pośrednictwem podczerwieni (IR), zyskujemy znacznie większą swobodę działania. Fale radiowe przechodzą przez ściany, które nie stanowią dla nich ograniczenia, jak jest w przypadku pierwszej z omawianych technologii. Dlatego też jesteśmy w stanie kontrolować światło w pomieszczeniu, przebywając w zupełnie innej części domu.

Nowoczesne technologie radiowe pozwalają nawet na korzystanie z bardziej zaawansowanych funkcji, jak ściemnianie, załączanie wcześniej zaprogramowanych ustawień lub sterowanie grupowe.

Największym problemem w tym przypadku może być jednak brak wiedzy i umiejętności fachowców. Podczas planowania instalacji, koniecznie trzeba brać pod uwagę moc wszystkich nadajników, możliwe zakłócenia oraz przeszkody, które mogą się znaleźć na drodze fal.

Jakie rozwiązanie wybrać?

Ewidentnie technologie umożliwiające zarządzanie zdalnie światłem są niezmiernie wygodne i pozwalają na kontrolę oświetlenia w domu, nawet jeśli chwilowo nie chcemy lub nie możemy podejść do włącznika. Dodatkowo opcje ściemniania lub wyłączania światła, gdy nie ma nas w domu, sprawiają, że możemy w znacznym stopniu oszczędzać na rachunkach za prąd.

W zależności od indywidualnych preferencji można zdecydować się na rozmaite rozwiązania, które pozwalają kontrolować domowe światło w sposób prosty, łatwy i przyjemny. A wykorzystywanie dodatkowych funkcji może jeszcze podwyższyć komfort użytkowania. Nasze domy z wolna zyskują sztuczną inteligencję, która wspomaga nas w codziennym życiu i funkcjonowaniu.

Tekst promocyjny

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!