Trendy

BookWorm czyli biblioteka pod gołym niebem

Jak zachęcić ludzi do czytania książek? Architekci z pracowni Nudes mają na to pomysł – indyjskie studio zaprojektowało otwartą bibliotekę pod gołym niebem otwartą dla każdego.

Jak zachęcić ludzi do czytania książek? Architekci z pracowni Nudes mają na to pomysł – indyjskie studio zaprojektowało otwartą bibliotekę pod gołym niebem otwartą dla każdego.

Biblioteka pod gołym niebem

Władze Mumbaju w Indiach postanowiły zachęcić mieszkańców do czytania książek. Jednak zamiast wykorzystania banerów czy przekonywujących plakatów, projektanci posłużyli się innym medium – architekturą. Dzięki temu w ogrodach CSMVS Muzeum w Mumbaju powstał pawilon BookWorm, który ma dać możliwość spotkania z literaturą i prasą mieszkańcom miasta. Projekt pawilonu to odpowiedź na ogłoszony w tym roku raport ONZ na temat poziomu wykształcenia w Indiach.

O projekt pawilonu poproszono pracownię Nudes, na czele której stoi Nuru Karim. Ten wielokrotnie nagradzany architekt pracujący wcześniej ze światowej sławy biurem projektowym Zaha Hadid Architects

Biblioteka pod gołym niebem

Meandrująca konstrukcja biblioteki

Projektanci zamiast sięgać po tradycyjną formę biblioteki, postanowili zaprojektować otwartą, meandrującą konstrukcję, która wije się pośród ogrodów muzeum. Konstrukcja biblioteki zawiera w sobie nie tylko regały na książki i prasę, ale też miejsce do siedzenia i czytania. Konstrukcja pomieścić może około 12 tysięcy książek, a jej wyposażenie było możliwe dzięki wsparciu lokalnych szkół oraz instytucji.

Cała konstrukcja mierzy łącznie 35 metrów długości. Zbudowana jest z 3600 modułowych, prefabrykowanych komponentów, do których dostęp możliwy jest zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Poszczególne moduły mogą być w łatwy sposób rozmontowane i zmontowane ponownie. Ten zabieg był celowy, aby umożliwić transport biblioteki po całym kraju – zarówno jego miejskich, jak i wiejskich częściach.

Pawilon, oprócz tego, że umożliwia spokojne czytanie pośród miejskiej zieleni, stanowi także ciekawe miejsce spotkań. Zlokalizowany w sercu miasta stanowi doskonały punkt spotkań. Wyjątkowa konstrukcja biblioteki zachęca do odwiedzin i odpoczynku w cieniu drzew. Zamiast typowej formy dla instytucji państwowej, jaką jest biblioteka, przestrzeń BookWorm zdaje się być otwarta i dostępna. Pawilon zaprasza młodszych i starszych zarówno do nauki, jak i do eksploracji.

Biblioteka pod gołym niebem

„Architektura społeczna”

Wyjątkowa konstrukcja pawilonu cieszy nie tylko oko. Ponadto pełni ona istotną rolę społeczną. Informacje zawarte w raporcie ONZ mówiły o zatrważającej liczbie mieszkańców Indii, którym wciąż brakuje podstawowych umiejętności czytania i pisania. Dostęp do słowa pisanego to niezwykle ważna kwestia w procesie rozwoju społeczeństwa, dlatego władze miasta mają świadomość, jak bardzo potrzebny jest projekt BookWorm. Biblioteczka ma zajmować miejsce w ogrodzie CSMVS Museum do końca tego roku, później konstrukcja wyruszy w dalszą podróż przez kraj.

Biblioteka pod gołym niebem

BookWorm czyli biblioteka pod gołym niebem w Indiach – metryczka projektu

typ projektu: pawilon miejski/biblioteczka

inwestor: Priyarsi Art Gallery, CSMVS Museum, władze miasta Mumbaj

pracownia: Nudes

zespół projektowy: Nuru Karim, Aditya Jain, Dhruval Shah, Salai V, Jenish Merchant, A Aravind, Supriya Dubey

realizacja: 2019

lokalizacja: Mumbaj, Indie

zdjęcia: Sameer Chawda

Biblioteka pod gołym niebem

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!