Jak zachęcić ludzi do czytania książek? Architekci z pracowni Nudes mają na to pomysł – indyjskie studio zaprojektowało otwartą bibliotekę pod gołym niebem otwartą dla każdego.
Władze Mumbaju w Indiach postanowiły zachęcić mieszkańców do czytania książek. Jednak zamiast wykorzystania banerów czy przekonywujących plakatów, projektanci posłużyli się innym medium – architekturą. Dzięki temu w ogrodach CSMVS Muzeum w Mumbaju powstał pawilon BookWorm, który ma dać możliwość spotkania z literaturą i prasą mieszkańcom miasta. Projekt pawilonu to odpowiedź na ogłoszony w tym roku raport ONZ na temat poziomu wykształcenia w Indiach.
O projekt pawilonu poproszono pracownię Nudes, na czele której stoi Nuru Karim. Ten wielokrotnie nagradzany architekt pracujący wcześniej ze światowej sławy biurem projektowym Zaha Hadid Architects.
Meandrująca konstrukcja biblioteki
Projektanci zamiast sięgać po tradycyjną formę biblioteki, postanowili zaprojektować otwartą, meandrującą konstrukcję, która wije się pośród ogrodów muzeum. Konstrukcja biblioteki zawiera w sobie nie tylko regały na książki i prasę, ale też miejsce do siedzenia i czytania. Konstrukcja pomieścić może około 12 tysięcy książek, a jej wyposażenie było możliwe dzięki wsparciu lokalnych szkół oraz instytucji.
Cała konstrukcja mierzy łącznie 35 metrów długości. Zbudowana jest z 3600 modułowych, prefabrykowanych komponentów, do których dostęp możliwy jest zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Poszczególne moduły mogą być w łatwy sposób rozmontowane i zmontowane ponownie. Ten zabieg był celowy, aby umożliwić transport biblioteki po całym kraju – zarówno jego miejskich, jak i wiejskich częściach.
Pawilon, oprócz tego, że umożliwia spokojne czytanie pośród miejskiej zieleni, stanowi także ciekawe miejsce spotkań. Zlokalizowany w sercu miasta stanowi doskonały punkt spotkań. Wyjątkowa konstrukcja biblioteki zachęca do odwiedzin i odpoczynku w cieniu drzew. Zamiast typowej formy dla instytucji państwowej, jaką jest biblioteka, przestrzeń BookWorm zdaje się być otwarta i dostępna. Pawilon zaprasza młodszych i starszych zarówno do nauki, jak i do eksploracji.
„Architektura społeczna”
Wyjątkowa konstrukcja pawilonu cieszy nie tylko oko. Ponadto pełni ona istotną rolę społeczną. Informacje zawarte w raporcie ONZ mówiły o zatrważającej liczbie mieszkańców Indii, którym wciąż brakuje podstawowych umiejętności czytania i pisania. Dostęp do słowa pisanego to niezwykle ważna kwestia w procesie rozwoju społeczeństwa, dlatego władze miasta mają świadomość, jak bardzo potrzebny jest projekt BookWorm. Biblioteczka ma zajmować miejsce w ogrodzie CSMVS Museum do końca tego roku, później konstrukcja wyruszy w dalszą podróż przez kraj.
BookWorm czyli biblioteka pod gołym niebem w Indiach – metryczka projektu
typ projektu: pawilon miejski/biblioteczka
inwestor: Priyarsi Art Gallery, CSMVS Museum, władze miasta Mumbaj
pracownia: Nudes
zespół projektowy: Nuru Karim, Aditya Jain, Dhruval Shah, Salai V, Jenish Merchant, A Aravind, Supriya Dubey
realizacja: 2019
lokalizacja: Mumbaj, Indie
zdjęcia: Sameer Chawda
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze