Zaproszenia

Pokaz filmu "Ludzki wymiar"

Inicjatywa Żywa Ulica Litewska i Teatr Syrena zapraszają na pokaz filmu “Ludzki wymiar” w reżyserii Andreasa M. Dalsgaarda!

Inicjatywa Żywa Ulica Litewska i Teatr Syrena zapraszają na pokaz filmu “Ludzki wymiar” w reżyserii Andreasa M. Dalsgaarda!

Pokaz filmu

Współczesne metropolie cechuje jedno: gigantyczne samochodowe estakady przecinają miasta, domy-wieże, w których istoty ludzkie żyją w betonowych boksach. 50% ludzi mieszka dziś w metropoliach, a do 2050 roku ta liczba zwiększy się do 80%. Czy rzeczywistość dzisiejszych miejskich aglomeracji w jakikolwiek sposób odpowiada na potrzeby ich mieszkańców?

Takie i inne pytania padaj filmie, którego głównym bohaterem jest duński architekt Jan Gehl i jego zespół. Zmagają się oni z epokowym wyzwaniem: chcą przywrócić miasta mieszkańcom i odebrać je samochodom. Planują taki kierunek zmian w miejskiej urbanistyce, aby ludzki wymiar miasta był w niej zdecydowanie najważniejszy. Celem jest poprawa jakości życia w miastach, ich zrównoważony rozwój oraz udogodnienia – przede wszystkim dla przechodniów i rowerzystów.

Główne hasło Gehla jest bardzo proste: odzyskać strefę publiczną miasta dla jego mieszkańców. Architekt koncentruje się na relacji między środowiskiem stworzonym przez człowieka, a jakością życia w miastach. Jego wizja i projekty spotykają się z entuzjastycznym przyjęciem oraz poparciem zarówno architektów, jak i władz miast na całym świecie: od Kopenhagi po Pekin, od Szanghaju po Nowy Jork, od Los Angeles po Melbourne i od Christchurch po Dakar. Reżyser pokazuje nie tylko innowacyjne projekty Gehla, ale również sposób, w jaki wdrażane są one w miastach.

Pokaz odbędzie się w bistro Teatru Syrena, w środę 12 lutego o godz. 18.00. Filmowi towarzyszyć będzie krótka prezentacja o inicjatywie Żywa Ulica Litewska, mającej na celu stworzenie w kwietniu 2020 prototypu ul. Litewskiej bardziej przyjaznej mieszkańcom. 

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!