Publiczne

Projekt zieleni na osiedlu WUWA we Wrocławiu

Modernistyczne osiedle WUWA to architektoniczna wizytówka Wrocławia. W końcu nadszedł czas i na zagospodarowanie przestrzeni wokół budynków. dokonała tego pracownia IKROPKA

Modernistyczne osiedle WUWA to architektoniczna wizytówka Wrocławia. W końcu nadszedł czas i na zagospodarowanie przestrzeni wokół budynków. Dokonała tego pracownia IKROPKA

Zagospodarowanie terenu na osiedlu WUWA

WUWA czyli „Wohnung und Werkraum”, co po niemiecku oznacza mieszkanie i miejsce pracy. Taką nazwę nosiła wystawa zorganizowana w 1929 roku, podczas której przedstawionych zostało 37 modelowych budynków nowoczesnej architektury. Kompletna renowacja osiedla pozwoliła na jednoczesne eksponowanie historii, jak i wprowadzenie nowej koncepcji zagospodarowania terenu. Pracownią wiodącą w pracach nad odnową osiedla było BASIS Biuro Architektoniczne Sirojć i Szkółka. Projekt wykonawczy zieleni w zagospodarowaniu przestrzeni WUWA oraz nadzór autorski i dendrologiczny należał do pracowni IKROPKA.

Pracownia IKROPKA znana jest z szeregu ciekawych realizacji przestrzeni publicznych, do których należy projekt placu zabaw imitujący średniowieczną osadę. wykonany dla terenu Parku Złotnickiego we Wrocławiu. Tym razem zespół projektowy w składzie: D. Gierko, D. Krop-Andrzejczuk, M. Radziszewska i S. Ryszytyło wykonali projekt zieleni, która doskonale współgra z modernistycznym charakterem osiedla.

Zagospodarowanie terenu na osiedlu WUWA

Modernistyczne osiedle

Niezwykle cenna spuścizna architektoniczna w postaci osiedla WUWA mieści się w dzielnicy Dąbie, przy ulicach Tramwajowej, Kopernika, Dembowskiego i Zielonego Dębu. Projekt zieleni miał za zadanie dopełnić układ zagospodarowania przestrzennego. Ważnym było, ale projektowana zieleń korespondowała z istniejącymi obiektami. To samo dotyczyło elementów małej architektury, które przewidziano na teren wrocławskiego „modernistycznego skansenu”.

W projekcie zieleni zaproponowano modernistyczne formy, które odpowiadały nowoczesnym formom architektonicznym. Pojawiają się szpalerowe nasadzenia drzew, czy geometryczne rabaty bylinowe. Minimalistyczne formy murków i ławek wykonane z betonu dobrze oddają dawnego ducha tego miejsca. W projekcie zaproponowano także wykorzystanie nowoczesnych technologii, w postaci podziemnych systemów wspomagających wzrost i rozwój drzew. Takie rozwiązanie wspiera nasadzenia w trudnych warunkach miejskich, przykrytych miejscami utwardzoną nawierzchnią, jak na przykład na Placu Architektów.

Zagospodarowanie terenu na osiedlu WUWA

Dobór roślin na osiedlu WUWA

Także w doborze roślin projektanci kierowali się „modernistycznym sposobem myślenia”, opartym o pragmatyzm. Wykorzystano takie rośliny, które dobrze radzą sobie z trudnymi warunkami miasta oraz te, które nie wymagają znacznej pielęgnacji. Ciąg zieleni w pasie korytarza ekologicznego uzupełniono o łatwe w utrzymaniu gatunki krzewów śnieguliczki białojagodowej oraz forsycji pośredniej.

Tam, gdzie do tej pory był trawnik, przewidziano nasadzenia roślin okrywkowych irgi dammera „Major” oraz barwinka pospolitego. W miejscach szczególnie narażonych na zadeptywanie, zamiast roślin okrywkowych wysiany zostanie trawnik. Zastosowane rośliny mają za zadanie osłonić, a nie odgrodzić teren od sąsiednich działek. W pobliżu budynków zaproponowano rabaty bylinowe, które podkreślają architekturę i podnoszą walory estetyczne tego miejsca.

Zagospodarowanie terenu na osiedlu WUWA

Projekt zieleni na osiedlu WUWA we Wrocławiu – metryczka projektu

typ projektu: zieleń w przestrzeni publicznej osiedla

pracownia: PAK IKROPKA

zespół projektowy: D. Gierko, D. Krop-Andrzejczuk, M. Radziszewska, S. Ryszytyło

współpraca: BASIS Biuro Architektoniczne Sirojć i Szkółka

realizacja: 2019

lokalizacja: Wrocław

Zagospodarowanie terenu na osiedlu WUWA

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!