Ogrody Prywatne

Nowoczesny ogród ze starymi drzewami

Zastany drzewostan, zróżnicowana rzeźba terenu oraz duża powierzchnia działki – wszystko to może być atutem, ale i wyzwaniem projektowym. Oto, jakie rozwiązanie tych problemów zaproponowała pracownia Ogrody.Jpg

Zastany drzewostan, zróżnicowana rzeźba terenu oraz duża powierzchnia działki – wszystko to może być atutem, ale i wyzwaniem projektowym. Oto, jakie rozwiązanie tych problemów zaproponowała pracownia Ogrody.Jpg

Ogród ze starymi drzewami

Projektowany ogród zlokalizowany jest w Zalesiu Dolnym. Koncepcja założenia wyszła spod pióra architekta krajobrazu Jana Pedryc, właściciela pracowni Ogrody.Jpg. Główną ideą, która przyświecała projektantowi, było połączenie nowoczesnej architektury budynku z pięknymi, starymi dębami, które znajdowały się na działce. Ponadto koniecznym było rozwiązanie problemu zróżnicowanej rzeźby terenu i obecności skarp.

Ogród ze starymi drzewami

Nowoczesne inspiracje

W trakcie pracy nad projektem, architekt inspirował się nowoczesnymi ogrodami o geometrycznym układzie trawnika. W takich ogrodach występują też często jednolite grupy nasadzeń. Inspiracja okazała się harmonijnie współgrać z naturalnym drzewostanem – nasadzenia wyróżniają się na tle starych drzew, ale ich nie przytłaczają. Zamiast próbować nadać ogrodowi leśny charakter, projektant postanowił wyróżnić stare dęby, tworząc kontrast z nowoczesnym charakterem powstającego ogrodu.

Wprowadzony został nowoczesny murek oporowy wpisany w skarpę, czy trampolina postawiona na stałe u podnóża skarpy. Skupisko kosodrzewiny zamknięte zostało w formę prostokąta, a nowoczesny podjazd wzbogacono o wcięcia w nawierzchni. Duch nowoczesności wyczuwalny jest także w geometrycznym układzie nasadzeń śliw wiśniowych, które znajdują się pod monumentalnym grabem. Aby nieco przełamać uporządkowany charakter ogrodu, nieduże wzniesienie zaaranżowane zostało w sposób odmienny, przyciągając wzrok swoją swobodą i naturalnością. Powstała tutaj ciekawa kompozycja bylinowych nasadzeń, które widoczne są z tarasu oraz z salonu domu.

Ogród ze starymi drzewami

Wybór roślin do nowoczesnego ogrodu

W projekcie ogrodu w Zalesiu Dolnym wykorzystano przede wszystkim kosodrzewiny, trawy ozdobne, graby, różaneczniki oraz śliwy wiśniowe. Aby wprowadzić do ogrodowego wnętrza kameralny charakter, projektant postanowił oddzielić działkę od sąsiadów stosując rośliny takie jak świerki kujące, sosny czarne, choiny kanadyjskie i graby. W ogrodzie znalazły się również zaciszny kącik z bambusami, rabata lawendowa, wrzosowisko, czy nasadzenia sosen pospolitych pochodzących od lokalnych leśników.

W przestrzeni swobodnie zaaranżowanego wzniesienia zaproponowane zostały byliny takie jak rozplenice, tawułki, rodgersje, funkie, barwinki, tiarelle oraz inne. Duży ogród wypełnia kilka tysięcy nowych nasadzeń i to one budują wyjątkowy charakter ogrodowego wnętrza. Na szczególną uwagę zasługuje gra światła, które przebija się poprzez olbrzymie korony drzew i pada na zabdany trawnik oraz żywą zieleń bylin i krzewów.

Ogród ze starymi drzewami

Nowoczesny ogród ze starymi drzewami – Polska Architektura XXL 2019 – metryczka projektu

typ projektu: ogród przydomowy

inwestor: prywatny

pracownia: Ogrody.Jpg / www.ogrodyjpg.pl

autor projektu: Jan Pedryc

realizacja: 2019

lokalizacja: Zalesie Dolne

opracowanie: Wiola Imiolczyk

Ogród ze starymi drzewami
Ogród ze starymi drzewami
Ogród ze starymi drzewami

Komentarze

*

Karolkiewicz

Super!

Kasia

Przemyslany, z dusza❤ brawo!

Ola

Marzę o takim ❤️

Falec

Super

Tom

Super sprawa

Michał

Bardzo ladny

Lena

Cudne

Michał

Panie Janie REWELACJA!

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!