Ogrody Prywatne

Bylinowy ogród za miastem

Projekt pracowni Planeta Zieleni zmienił niewielką, zarośniętą i zaniedbaną działkę w ogród wypełniony kwitnącymi bylinami. Teraz to miejsce zaprasza, aby spędzić w nim letnie popołudnie przy grillu albo upalny dzień na leżaku

Projekt pracowni Planeta Zieleni zmienił niewielką, zarośniętą i zaniedbaną działkę w ogród wypełniony kwitnącymi bylinami. Teraz to miejsce zaprasza, aby spędzić w nim letnie popołudnie przy grillu albo upalny dzień na leżaku

Ogród bylinowy

Prezentowany ogród znajduje się pod Kutnem, a jego powierzchnia wynosi nieco ponad 1000 m2. Wcześniej na działce znajdywało się niewiele – zaledwie kilka pradawnych jabłoni, zachwaszczony trawnik oraz nieużywany domek letniskowy. Inwestorzy zwrócili się o pomoc do Rafała Czerniec, właściciela pracowni architektury krajobrazu Planeta Zieleni Projektant zaproponował rozwiązanie ogrodowe, które spodobało się nie tylko właścicielom, ale też miejscowym przedstawicielom fauny i flory.

Ogród bylinowy

Ogród wypełniony kwiatami

Mnogość bylin i innych nasadzeń sprawia, że ogród przyciąga liczne owady, takie jak pszczoły, bąki, ważki i motyle. Pośród roślin spotkać można też jaszczurki, jeże i ptaki. Wyjątkowy, sielski klimat ogrodu buduje mnogość kolorów kwiecia, które zmieniają się co kilka tygodni, a także unoszący się w powietrzu zapach ziół. Wszystko to sprawia, że nowo zaprojektowany ogród wydaje się idealnym miejsce do spędzania czasu w wolne popołudnia.

Właśnie na tym zależało inwestorom – pragnęli oni, aby w ogrodzie dominowały byliny, dające efekt kolorowej i radosnej przestrzeni. Pośrodku ogrodu znajduje się nieduży domek letniskowy z drewnianą werandą. Już tutaj wprowadzone zostały kwitnące rośliny doniczkowe. Do domu prowadzi brukowana alejka, wijąca się poprzez zielony trawnik. Trawnik przecina także sieć wąskich ścieżek, które nie tylko umożliwiają przemieszczanie się po działce, ale również zapewniają łatwy dostęp do roślin. W ten sposób właściciele mogą korzystać z roślin użytkowych i ziół, a także należycie pielęgnować każde z nasadzeń osobno.

Zachowany został stary drzewostan. Projektant zaproponował także wyznaczenie miejsca na ognisko, które wysypane zostało żwirem. Nieduża przestrzeń o okrągłym planie wyposażona została w ławki wykonane ze starych pni i desek. Całość założenia zamknięta została w ramy niewysokiego, drewnianego płotka, który dobrze wkomponował się w zaproponowaną stylistykę typu dacza. Nawiązuje także do klasycznej architektury budynku letniskowego.

Bylinowy ogród zyskał bardzo sielski charakter, który dobrze oddaje funkcję, jaką działka ma pełnić. Przestrzeń została estetycznie uporządkowana, a jednocześnie zachowano w niej sporo naturalności.

Ogród bylinowy

Bylinowy ogród za miastem – Polska Architektura XXL 2019 – metryczka projektu

typ projektu: ogród podmiejski

pracownia: Planeta Zieleni / www.planetazieleni.pl

autor projektu: Rafał Czerniec

realizacja: 2019

lokalizacja: okolice Kutna

projektowana powierzchnia: ok. 1000 m2

zdjęcia: Rafał Czerniec

opracowanie: Wiola Imiolczyk

Ogród bylinowy
Ogród bylinowy
Ogród bylinowy

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!