Publiczne

Zieleń przy biurze Flowair od pracowni Krajobrazowania

Lubimy otaczać się zielenią nie tylko w domu, czy podczas popołudniowego spaceru. Przyjemnie jest też móc odetchnąć w towarzystwie roślin w trakcie przerwy w czasie pracy. Pamiętał o tym właściciel firmy Flowair, prosząc pracownię Krajobrazownia o zagospodarowanie przestrzeni wokół budynku biura

Lubimy otaczać się zielenią nie tylko w domu, czy podczas popołudniowego spaceru. Przyjemnie jest też móc odetchnąć w towarzystwie roślin w trakcie przerwy w czasie pracy. Pamiętał o tym właściciel firmy Flowair, zlecając pracowni "Krajobrazownia" zagospodarowanie przestrzeni wokół budynku biura

Zieleń przed budynkiem firmy Flowair

Pracownia Krajobrazownia prowadzona przez Rositę Gołembiewską znana jest z ciekawych projektów zieleni, zarówno w zakresie ogrodów prywatnych, takich jak projekt małego ogrodu na skarpie, jak i przestrzeni publicznych. Tym razem architektka poproszona została o zagospodarowanie i zazielenienie dostępnej przestrzeni. Projekt miał korespondować w architekturą budynku, a także wpisywać się w nadmorski charakter miasta.

Zagospodarowanie terenu firmy Flowair

Nowoczesna palarnia w ogrodzie

Jedną z potrzeb pracowników było stworzenie palarni, której wstępną koncepcję przedstawił jeden z pracowników firmy Flowair – Rafał Dętkoś. Biuro projektowe zajęło się urealnieniem tego pomysłu poprzez przekształcenie go w projekt wykonawczy i wpisanie w całe założenie. Palarnia stanąć miała pośród zachowanego drzewostanu, w związku z tym trzeba było odpowiednio dopasować jej gabaryty, aby nie wystąpiła konieczność wycinki drzew.

Wyposażeniem uzupełniającym są betonowe, sześcienne siedziska w formie kubików. To one silnie wpływają na całą kompozycję, a także podkreślają nowoczesny, wyraźnie zgeometryzowany charakter założenia. Geometryczna forma podkreślona została także poprzez zastosowanie jasnych, prostych płyt betonowych, ułożonych w prostą ścieżkę.

W przestrzeni wokół budynku Flowair wykorzystano przede wszystkim beton oraz stal i szkło. Mają one kojarzyć się z przemysłowym charakterem lokalizacji siedziby firmy – Gdyni. Industrialne materiały zaproponowane zostały w bardzo współczesnym wydaniu, nawiązując do nowoczesnych wnętrz budynku.

Zagospodarowanie terenu firmy Flowair

Nadmorska zieleń

Projektując nasadzenia pracownia postawiła na gatunki korespondujące z nasadzeniami miejskimi w Gdyni oraz z naturalnym siedliskiem. Ponadto rośliny pojawiają się w większych grupach. W obrębie działki znajdziemy sosny, graby i wydmuchrzyce piaskowe. Wyjątkiem stała się hortensja pnąca, która wybrana została jako roślina bardziej dekoracyjna, która ozdobiła zacienioną ścianę ogrodu. W donicach na słonecznym tarasie zaproponowano trzcinniki o bardziej strzelistym i zwartym pokroju.

Zagospodarowanie terenu firmy Flowair

Zieleń przy biurze Flowair projektu pracowni Krajobrazownia – metryczka projektu

typ projektu: zieleń wokół budynku firmy

inwestor: Flowair

pracownia: Krajobrazownia Rosita Gołembiowska

realizacja: 2019

lokalizacja: Gdynia

opracowanie: Wiola Imiolczyk

Zagospodarowanie terenu firmy Flowair
Zagospodarowanie terenu firmy Flowair
Zagospodarowanie terenu firmy Flowair
Zagospodarowanie terenu firmy Flowair
Zagospodarowanie terenu firmy Flowair
Zagospodarowanie terenu firmy Flowair

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!