Trendy

Mural przedstawiający Jerzego Kukuczkę

Jerzy Kukuczka – jeden z najwybitniejszych polskich alpinistów pochodził z Katowic. Nic dziwnego, że doczekał się on swojego wizerunku w dużym formacie na elewacji jednej z katowickich kamienic

Jerzy Kukuczka – jeden z najwybitniejszych polskich alpinistów pochodził z Katowic. Nic dziwnego, że doczekał się on swojego wizerunku w dużym formacie na elewacji jednej z katowickich kamienic

Mural Jerzego Kukuczki

Nowy mural pojawił się na ścianie kamienicy u zbiegu ulic Markiefki i Katowickiej w dzielnicy Bogucice. Odsłonięty w ubiegłym tygodniu, zastąpił poprzednie malowidło, które katowicką ścianę ozdabiało przez 6 lat. Wcześniejszy mural powstał w ramach działającego w mieście Katowice Street Art Festival. Nowe dzieło znalazło się w tym miejscu nieprzypadkowo.

Zajmujący ponad 100 m2 obraz umieszony został tuż obok kamienicy, w której urodził się i mieszkał Jerzy Kukuczka. Część mieszkańców pamięta doskonale wybitnego sportowca, dlatego wraz z wiceprezydentem Katowic tłumnie pojawiła się na odsłonięciu pracy. Autorem muralu jest Wojciech Walczyk, który w swoim portfolio posiada pokaźną kolekcję wielkoformatowych prac w przestrzeni miejskiej.

Mural Jerzego Kukuczki

Himalaista ze Śląska

Mural przedstawia postać wielkiego alpinisty na tle zimowej, górskiej scenerii. Obraz stanowi fotorealistyczne przedstawienie – Kukuczce nie brakuje niczego z wysokogórskiego sprzętu, od kasku po karabinki przy uprzęży. Jak powiedziała obecna na uroczystości odsłonięcia Celina Kukuczka, mural inspirowany miał być autentycznymi zdjęciami z wyprawy sportowca na Annapurnę w 1988 roku.

Historia Jerzego Kukuczki zasługuje na uwagę. Urodzony w 1948 roku w Katowicach, był drugim człowiekiem, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum – wszystkie 14 ośmiotysięczników. Swoją przygodę w górach najwyższych rozpoczął na Lhotse w 1979 roku. 24 października 1989 roku zginął w południowej ścianie Lhotse na wysokości około 8200 m. Ten wybitny alpinista na stałe zapisał się w sportowej historii Polski, zaś jego postać jest wciąż żywa szczególnie w rodzinnym mieście. W Katowicach imieniem alpinisty nazwana została Akademia Wychowania Fizycznego. Kukuczka ma tutaj także swoją ulicę, szkołę, a już niedługo powstanie także Centrum Himalaizmu im. Kukuczki.

Mural Jerzego Kukuczki

Mural upamiętniający

Posługiwanie się wieloformatową sztuką miejską jest coraz bardziej popularną metodą upamiętnienia. W Katowicach powstał niedawno mural, który przypominać ma historię lokalnej bohaterki – dr Jolanty Wadowskiej-Król. Również Jerzy Kukuczka znalazł się także na ścianie w Gorzowie. Tam przedstawienie powstało na prywatne zlecenie właścicieli budynku, a motywem była nadchodząca 30. rocznica śmierci sportowca oraz wielka pasja inwestorów do gór. W przypadku katowickiego muralu mamy do czynienia z projektem realizowanym na zlecenie miasta. Ta forma upamiętnienia wielkich postaci doskonale przemawia do wyobraźni, a jednocześnie stanowi estetyczny element miejskiej tkanki.

Mural Jerzego Kukuczki

Mural przedstawiający Jerzego Kukuczkę na elewacji katowickiej kamienicy – metryczka projektu

typ projektu: mural

inwestor: miasto Katowice

autor: Wojciech Walczyk

realizacja: 2019

lokalizacja: ul. Markiefki 93, Katowice

powierzchnia: ok 100 m2

zdjęcia: Patryk Osadnik

opracowanie: Wiola Imiolczyk

Mural Jerzego Kukuczki

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!