Zaproszenia

O angażowaniu mieszkańców w wytwarzanie miasta

Socjologia dla architektów (i odwrotnie) to cykl spotkań organizowanych przez oddział warszawski SARP. 16 stycznia odbędzie się kolejne pt.

Socjologia dla architektów (i odwrotnie) to cykl spotkań organizowanych przez oddział warszawski SARP. 16 stycznia odbędzie się kolejne pt. "Miasto open source. O sposobach angażowania mieszkańców w wytwarzanie miasta"

Mieszkacy miasta pilnie potrzebni !

Powiedzieć, że miasta stawiają na mieszkańców to banał w czasach, w których muszą o nich konkurować. Mieszkańcy potrzebni są jednak współczesnemu miastu w coraz większej liczbie różnych ról. To już nie tylko osoby płacące podatki czy świadczące pracę, ale też współtworzące materialność czy docierające do pracy i wypoczywające w korzystny, no właśnie: miastotwórczy sposób. Dyskutując o współczesnym mieście, projektując je i testując nowe formy aktywizmu czy prostu żyjąc, coraz częściej czynimy to z założeniem, że to właśnie nasza - mieszkańców - energia kredytować ma dalsze trwanie i rozwój miast.

W trakcie spotkania podebatujemy o przykładowych formach takiego aktywnego uczestnictwa w miejskich sieciach, a także zastanowimy się nad ich potencjałem i ograniczeniami. Kontekstem dla tych rozmów znowu uczynimy przestrzenie publiczne, a także zyskującą na popularności koncepcję miejskiej odporności (resilience).

Maciej Frąckowiak – socjolog, doktor nauk społecznych, badacz miasta i kultury wizualnej. Autor i redaktor tekstów oraz książek naukowych i popularyzatorskich o tej tematyce, m.in. raportu Architektem się bywa, przygotowanego wspólnie z Fundacją Bęc Zmiana na zlecenie BAIPP m.st. Warszawa. Inicjator i kurator działań animujących miejską przestrzeń publiczną, a także debatę na jej temat. W latach 2016-2018 członek zespołu koordynującego program Bardzo Młoda Kultura Narodowego Centrum Kultury. Wykładowca School of Form. Członek redakcji Notesu na 6 tygodni (badania i raporty).

Czwartek, 16 stycznia 2020 o 18:00 – 20:00

Zodiak Warszawski Pawilon Architektury

Pasaż Stefana Wiecheckiego "Wiecha" 4, 00-017 Warszawa
 
Na zdjęciu:
Łukasz Jastrubczak, "Szczelina", fot. Michał Dąbrowski

Organizator: m.st. Warszawa
Spotkanie Socjologia dla architektów

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!