Trendy

Największa zielona ściana w sercu Londynu

W Londynie stanąć ma nowy obiekt Citicape House, którego projektu przyciąga uwagę świata ze względu na największą zieloną fasadę w Europie, którą dysponować będzie budynek

W Londynie stanąć ma nowy obiekt Citicape House, którego projektu przyciąga uwagę świata ze względu na największą zieloną fasadę w Europie, którą dysponować będzie budynek

Zielona ściana na budynku biurowym

Citicape House zaprojektowany został przez znane brytyjskie studio projektowe Sheppard Robson, zajmujące się architekturą oraz wnętrzarstwem. Pracownia jest znana z poszukiwania nowoczesnych i proekologicznych rozwiązań architektonicznych. Tym razem projektanci postanowili wyznaczyć nowe standardy dla zakładania miejskiej zieleni. Fasada Citicape House ma zostać obłożona 400 tysiącami roślin, których zadaniem będzie poprawa jakości powietrza w zatłoczonej metropolii.

Obiekt zlokalizowany zostanie w Culture Mile, bardzo ruchliwej części Londynu położonej między Farringdon i Moorgate. Ma on zastąpić dotychczasowy budynek, który stoi obecnie na rogu Holborn Viaduct. Architekci w swoim projekcie postanowili dać wyraz temu, jak rynek budowlany może odpowiedzieć na problemy współczesnego świata, takie jak zmiany klimatyczne czy zanieczyszczenie środowiska .

Zielona ściana na hotelu

Hotel o zielonej ścianie

Projektowany obiekt służyć ma w dużej części jako pięciogwiazdowy hotel. Ponadto zaaranżowana zostanie tam również część biurowa, sky bar znajdujący się na 10-tym piętrze, część konferencyjna oraz restauracja. Zielona fasada obiektu zająć ma ponad 3700 m2, a ozdabiające ją rośliny mają rocznie pochłaniać ponad 8 ton dwutlenku węgla, zamieniając go na 6 ton tlenu. Przyczynią się one do poprawy jakości powietrza, wychwytując każdego roku około 500 kg cząstek stałych (PM2,5 i PM10). Oprócz tego zielona ściana powinna obniżyć temperaturę najbliższej okolicy o około 3-5 stopni Celsjusza.

Zielona ściana na hotelu

Zieleń w mieście

Projektanci zastanawiali się, w jaki sposób ich projekt może pozytywnie wpłynąć na gęstą tkankę miejską. Postawiono sobie za cel, aby nowo zaprojektowany budynek, zlokalizowany w tak ciasnym miejscu, otoczonym z jednej strony ruchliwą arterią, z drugiej budynkami ze szkła i betonu, zdynamizował tę przestrzeń i zrównoważył ją.

Nie od dziś wiadomo, że jednym z najpewniejszych sposobów, w jaki architekci mogą realnie oddziaływać na jakość życia w mieście oraz na postępujące zmiany klimatyczne, jest zazielenianie miast. Aranżowanie skwerów i parków, wykonywanie nawierzchni z materiałów przepuszczających wodę, a także zielone dachy i fasady – oto nowa i obowiązkowa ścieżka, którą podążać powinni współcześni projektanci. Projekt tak dużej, zielonej fasady doskonale wpisuje się w ten trend.

Prowadzona w Londynie polityka zazieleniania obszarów miejskich zachęca do ekologizacji miejskiej tkanki. Obecnie współczynnik UGF (Urban Greening Factory – Współczynnik Zazielenienia Miasta) w Londynie wynosi 1,37. Kiedy pojawi się nowy Citicape House współczynnik ten zostanie znacznie zwiększony, ustanawiając tym samym nowe standardy dla przyszłych inwestycji w Londynie.

Zielona ściana na hotelu

Największa zielona ściana w sercu Londynu – metryczka projektu

typ projektu: budynek użyteczności publicznej

inwestor: Dominvs Group

pracownia: Sheppard Robson

projektowana powierzchnia: 24500 m2

realizacja: w toku

lokalizacja: Holborn Viaduct, Londyn

opracowanie: Wiola Imiolczyk

Zielona ściana na hotelu

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!