Trendy

Zielona infrastruktura w Siemiatyczach

Zielone przystanki w Białymstoku to nie pierwsza tego typu realizacja w podlaskim. W ramach projektu Żyjące Przystanki w Siemiatyczach również powstały dwie pierwsze, zielone realizacje

Zielone przystanki w Białymstoku to nie jedyne tego typu realizacje w podlaskim. W ramach projektu Żyjące Przystanki w Siemiatyczach również powstały dwa pierwsze, zielone obiekty

Zielone przystanki w Siemiatyczach

Dwa lata temu w Siemiatyczach realizowany był projekt pod nazwą Żyjące Przystanki – nowoczesne rozwiązania ekologiczne. To właśnie w ramach tej inicjatywy powstały dwie nowe wiaty przystankowe komunikacji miejskiej, zlokalizowane w ścisłym centrum miasta, przy Placu Jana Pawła II. Projekt realizowany był przy wsparciu finansowym Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku, a ich budowa kosztowała około 70 tys. zł. Pomysłodawcą koncepcji Żyjących Przystanków jest burmistrz miasta Piotr Siniakowicz.

Zielone przystanki w Siemiatyczach

Nowoczesna, zielona infrastruktura

Bryły przystanków w Siemiatyczach mają bardzo nowoczesny charakter, inspirowany rozwiązaniami stosowanymi w miastach Skandynawii. Trzon konstrukcji stanowią stalowe stelaże, na nich zaś umieszczone zostały drewniane panele i skrzynie. Jednak to, co jest podstawowym elementem całego założenia, to porastająca wiaty zieleń. Pnące bluszcze, kolorowe krzewy i kwiaty zazieleniają przystanki, pozwalają odpocząć pod porośniętą roślinnością osłoną, dając sporo cienia w letnie upały.

Aby zachować zieleń w dobrym stanie, przeprowadzane są podstawowe zabiegi pielęgnacyjne, jak nawożenie, nawadnianie czy odchwaszczanie. Jeśli rośliny tego wymagają, wykonywane są cięcia pielęgnacyjne i formujące pokrój, a także zabiegi mające ochraniać nasadzenia przed szkodnikami i chorobami. Zielone konstrukcje stoją w mieście już dwa lata i nadal dobrze się prezentują oraz są z przyjemnością wykorzystywane przez mieszkańców.

W tym czasie wiaty zdążyły stać się elementem składowym wizerunku miasta. Sprawdzają się one zarówno jako estetyczne obiekty dekoracyjne, jak i jako funkcjonalny sposób na walkę z problemem zanieczyszczenia oraz „nagrzewania się” terenu zurbanizowanego. Rośliny mają poprawiać jakość powietrza w mieście, a ich odpowiedni dobór zapewnia obecność zieleni podczas wszystkich czterech pór roku.

Zielone przystanki w Siemiatyczach

Małe centrum edukacji ekologicznej

Żyjące przystanki w Siemiatyczach mają także jeszcze jedną funkcję. Wyposażone w tablice informacyjne, stanowią swojego rodzaju centrum edukacji o tym, co można zrobić, aby zadbać o środowisko naturalne. W ten sposób oczekujący na autobus mieszkańcy edukowani są w zakresie działań proekologicznych każdego dnia. Władze miasta silnie stawiają na działania na rzecz przyrody, inwestują w źródła odnawialnej energii oraz samowystarczalność energetyczną. W ten sposób udaje się budować wizerunek miasta nowoczesnego, otwartego na nowe technologie i proekologiczne rozwiązania.

Zielone przystanki w Siemiatyczach

Zielona infrastruktura w Siemiatyczach czyli projekt Żyjące Przystanki – metryczka projektu

typ projektu: przystanki autobusowe

inwestor: miasto Siemiatycze

autor projektu: Piotr Siniakiewicz

realizacja: 2017

lokalizacja: pl. Jana Pawła, Siemiatycze

opracowanie: Wiola Imiolczyk

Zielone przystanki w Siemiatyczach

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!