Ogrody Prywatne

Projekt ogrodu przydomowego ze stawem

Swobodnie zaaranżowana, przydomowa przestrzeń, która zdaje się być kontynuacją otaczającej ją zieleni – ogród ze stawem przy domu jednorodzinnym

Swobodnie zaaranżowana, przydomowa przestrzeń, która zdaje się być kontynuacją otaczającej ją zieleni – przedstawiamy projekt naturalistycznego ogrodu ze stawem przy domu jednorodzinnym w Uskorzu Małym.

Projekt ogrodu nad stawem

Projektanci z pracowni iKropka Architektura Krajobrazu i Dendrologia wielokrotnie już zachwycili nas swoim naturalistycznym podejściem do projektowania przestrzeni. Ich ostatni projekt placu zabaw imitującego średniowieczną osadę szczególnie się wyróżniał.

Teraz przyszedł czas na ogród prywatny. Zespół projektowy w składzie I. Szkatulnik, K. Mazur, D. Krop-Andrzejczuk przygotował projekt przydomowego ogrodu naturalistycznego w Uskorzu Małym w gminie Wołów.

Projekt ogrodu nad stawem

Staw jako dominanta ogrodowa

Ogród założony został przy wolnostojącym budynku mieszkalnym jednorodzinnym. Teren opracowania znajduje się w niedużej miejscowości Uskorz Mały, pod Wołowem. Powierzchnia projektowanego ogrodu wynosi 1,12 ha, a w jej przestrzeni ujęty jest spory staw z wyspą. To właśnie zbiornik wodny stanowi największy atut projektowanego przestrzeni. W ogrodzie zaaranżowanych zostało kilka kameralnych wnętrz, które zlokalizowane zostały na wyspie, przy pomoście, w sąsiedztwie domu czy u brzegu stawu.

W ramach projektu wykonana została inwentaryzacja dendrologiczna z projektem gospodarki drzewostanu oraz koncepcja zagospodarowania zieleni wraz z rozmieszczeniem w niej elementów małej architektury i oświetlenia. Usytuowany w centrum ogrodu dom posiada taras z widokiem na staw. To stamtąd poprowadzona zostanie alejka, utworzona z zatopionych w trawniku betonowych płyt, którą dostać się będziemy mogli na wyspę. Przy domu mieścić się będzie kącik z huśtawką, zaś przy drugim brzegu stawu zaplanowany został punkt widokowy z ławką. Część ogrodowa po drugiej stronie domu utrzymana będzie w bardziej naturalnym charakterze.

Projekt ogrodu nad stawem

Zieleń w dużym ogrodzie

Projektowany ogród cieszy się magiczną lokalizacją – działkę otaczają lasy, dzika przyroda, łąki i liczne stawy. Koncepcję ogrodu opracowano w nawiązaniu do charakteru otoczenia. Zdecydowano się na swobodne kompozycje łagodnych meandrów i łuków. Układ roślinności stanowi kontynuację pięknej i naturalistycznej okolicy. Poszczególne wnętrza ogrodowe wydzielone zostały rozległymi rabatami kwitnących bylin, krzewów i traw ozdobnych.

W części wschodniej, jako tej lepiej doświetlonej, przewidziana została łąka kwietna, otoczona dzikimi zagajnikami, z punktem widokowym w pobliżu domu. Część zachodnia ogrodu zaplanowana została jako typowo leśna, w której znajdować się będzie roślinność ciemnolubna. Tam też zachowano dziki zagajnik ze stanowiskami zawilca gajowego. W strefie wejściowej zaprojektowano dwie duże rośliny z grupy wrzosowatych, różaneczników i azalii.

Projekt ogrodu nad stawem

Projekt naturalistycznego ogrodu przydomowego ze stawem – metryczka projektu

typ projektowanej przestrzeni: ogród przydomowy

inwestor: prywatny

pracownia: iKropka Architektura Krajobrazu i Dendrologia

zespół projektowy: I. Szkatulnik, K. Mazur, D. Krop-Andrzejczuk

projekt: 2018

Projekt ogrodu nad stawem

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!