Park

Nowy park kieszonkowy na warszawskim Wilanowie

W ramach Budżetu Obywatelskiego w Warszawie powstał kolejny park kieszonkowy. Tym razem zazielenił się skwer przy ulicy Glebowej na Wilanowie. Przestrzeń zyskała małą architekturę i estetyczne nasadzenia.

W ramach Budżetu Obywatelskiego w Warszawie powstał kolejny park kieszonkowy. Tym razem zazielenił się skwer przy ulicy Glebowej na Wilanowie. Przestrzeń zyskała małą architekturę i estetyczne nasadzenia.

Park Kieszonkowy w Wilanowie

Parki kieszonkowe cieszą się rosnącą popularnością w dużych miastach na całym świecie – od Nowego Jorku po Kraków. Znaczny poziom zurbanizowania oraz wzrost powierzchni zabudowy powodują deficyty zielonych przestrzeni, w których mieszkańcy na co dzień, w łatwy sposób mogliby doświadczyć chociaż namiastki bliskości przyrody. Odpowiedzią na ten problem są właście parki kieszonkowe, czyli małe, zielone skwery, których wielkość nie przekracza zazwyczaj 5000 m2.

Tym razem park kieszonkowy zaaranżowany został na Wilanowie, przy ulicy Glebowej i Sytej. To tam niewielki krajobraz gęstego zadrzewienia został przekształcony na poczet estetycznej, zorganizowanej miejskiej zieleni. Park stanowi zieloną wyspę, której granice wytyczają okalające ją drogi. Tuż obok znajduje się przystanek autobusowy GLEBOWA 01. Aranżacja terenu powstała w ramach budżetu obywatelskiego, a pomysłodawczynią realizacji była Joanna Kinastowska. Koncepcję parku opracowała Ewa Benkel z Zarządu Zieleni Miasta Stołecznego Warszawy.

 

 

Park Kieszonkowy w Wilanowie

Mała architektura w niedużym parku

W pierwotnej wersji projektu w obrębie zielonej wyspy miała zostać przeprowadzone wycinka martwych drzew, budowa prostego chodnika z betonowych płyt oraz montaż kilku elementów, jak ławka, stojak rowerowy i kosz na śmieci. Po wizji lokalnej projekt uległ zmianie. Autorkę koncepcji urzekł podmiejski, zagajnikowy charakter terenu porośniętego gęstymi trawami, krzewami i różnego gatunku drzewami. Aby nie tracić naturalnych walorów miejsca, koncepcja uległa zmienia – wprowadzone zostały ciekawe formy, które jednak pozostaną wpisane w otoczenie i proste w swojej formie.

Głównym elementem realizacji jest ścieżka, która łączy przystanek autobusowy z osiedlem. Ścieżka wykonana została z nawierzchni przepuszczającej wodę, dzięki czemu nie będzie się ona nagrzewała nawet w upalne dni. W połowie drogi zlokalizowany został nieduży placyk z modrzewiowego drewna. Jego podstawę stanowią deski ułożone na legarach. Na placyku zlokalizowane zostały siedziska oraz wysokie donice, w których nasadzone zostały zimnozielone trzmieliny. Tak zaaranżowany układ placyku pozwala oczekującym na autobus obserwować przystanek.

Park Kieszonkowy w Wilanowie

W towarzystwie roślin

Kompozycja ozdobiona została nowymi nasadzeniami, które pojawiły się w miejscu dawnych zarośli. Oprócz trzmieliny znajdziemy tutaj także ogniki i forsycję. W kolejnych sezonach rośliny mają osiągnąć swoje docelowe, bujne rozmiary i okryć gąszczem kameralną przestrzeń.

Nowy zielony skwer to miejsce, które sprzyja spontanicznemu wypoczynkowi, a także sąsiedzkim spotkaniom. Dla miłośników jazdy na rowerze, w parku znalazły się także stojaki. Całe założenie dobrze realizuje cele projektów budżetu obywatelskiego, jakimi są wspólne decydowanie o mieście, korzystanie z atrakcji przestrzeni publicznej, a także życie w czystym środowisku przyrodniczym.

Park Kieszonkowy w Wilanowie

Nowy park kieszonkowy na warszawskim Wilanowie – metryczka projektu

 typ projektowanej przestrzeni: park kieszonkowy

inwestor: Miasto Stołeczne Warszawa

pomysłodawczyni realizacji: Joanna Kinastowska

koncepcja projektu: Ewa Benkel

realizacja: 2019

lokalizacja: ul. Glebowa, Warszawa

opracowanie: Wiola Imiolczyk

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!