Trendy

Uzdrowiskowy klimat na Pradze czyli tężnia solankowa na placu Hallera

Tężnia solankowa na placu Hallera to miejsce, które przyciąga mieszkańców Pragi. Bogaty w makroelementy klimat wytwarzany przez tężnię pozwala zaczerpnąć świeżego powietrza w sercu stolicy

Tężnia solankowa na placu Hallera to miejsce, które przyciąga mieszkańców Pragi. Bogaty w makroelementy klimat wytwarzany przez tężnię pozwala zaczerpnąć świeżego powietrza w sercu stolicy

Tężnia solankowa na placu Hallera

Tężnie solankowe cieszą się rosnącą popularnością. Propozycje ich budowy nierzadko wychodzą ze strony mieszkańców, którzy – zmęczeni zanieczyszczonym powietrzem, jakim zmuszeni są oddychać w miastach – chcą poprawić jakość swojego życia na co dzień. Całkiem niedawno w Katowickim parku Zadole powstała tężnia solankowa projektu Modulor Architekci. 

Przykładem innego obiektu, który dobrze spełnia swoją rolę, jest tężnia solankowa na placu Hallera w Warszawie. Tężnia zlokalizowana jest w zachodniej części placu Hallera, w pobliżu studni oligoceńskiej. Pomysłodawcą projektu budowy tężni jest radny Kamil Ciepeńko, zaś sama inwestycja była możliwa dzięki środkom z budżetu partycypacyjnego edycji 2017. Obiekt uruchomiony został w marcu 2018 roku. Wraz z nim na placu Hallera pojawiła się fontanna oraz mała architektura.

Tężnia solankowa na placu Hallera

Zdrowsze powietrze dzięki tężni

Tężnia, która powstała w obrębie rewitalizowanego placu Hallera, wykonana została w konstrukcji słupowej. Zasilana jest gotową solanką z Zabłocia – wodami reliktowymi ciepłego morza mioceńskiego, które zalegają na głębokości 300-650 m ppt. Znajdująca się w zintegrowanym z obiektem szczelnym zbiorniku woda lecznicza bogata jest w konieczne dla zdrowia minerały, jak jod, wapń, magnez i żelazo, a także cenne mikroelementy – krzem, stron i bor.

Ideą tężni solankowej jest rozbijanie się kropel wody nasyconej w minerały o gałązki tarniny. Ten prosty proces pozwala na wytworzenie mikroklimatu pomagającego w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, nadciśnienia czy alergii. Miejsce umożliwia mieszkańcom wypoczynek i relaks, a przebywaniem w nim pozytywnie wpływa na samopoczucie i zdrowie. Sugerowany czas pobytu w bezpośredniej bliskości tężni to 15-30 minut.

Tężnia solankowa na placu Hallera

Budowa tężni solankowej

Bryłę tężni stanowi drewniana konstrukcja, pośrodku której znajduje się prostopadłościan obłożony tarniną. Umieszczony jest on na betonowym korycie ściekowym, do którego wpływać będzie woda kapiąca z tarniny. Drewno, które wykorzystane zostało w projekcie, zostało odpowiednio zabezpieczone przed działaniem warunków atmosferycznych oraz solanki. Cała konstrukcja zajmuje powierzchnię 44 m2, zaś jej wysokość to 3,9 m.

 Tężnia na placu Hallera zaprojektowana została w taki sposób, aby nawiązywać do charakteru terenu sąsiadujących obiektów. W związku z tym zdecydowano, aby obiekt utrzymany został w stylistyce modernistycznej. Nie bez znaczenia jest znajdujący się w pobliżu ośrodek zdrowia, którego pracownicy mogą nakłaniać pacjentów do prozdrowotnej aktywności z wykorzystaniem solanki na placu Hallera.

 

Tężnia solankowa na placu Hallera

Uzdrowiskowy klimat na Pradze czyli tężnia solankowa na placu Hallera – metryczka projektu

typ projektu: tężnia solankowa

inwestor: Miasto Stołeczne Warszawa

projekt: Dorota Wachowska, Marek Kolasa, Piotr Kurpienik

realizacja: 2018

lokalizacja: pl. Hallera, Warszawa

projektowana powierzchnia: ok. 5000 m2

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!